SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Buspasy dostępne dla karetek bez sygnału? „Tworzymy uchwałę”

fot. flickr.com

Karetek na buspasach chce wojewódzka stacja pogotowia w Warszawie. Do prezydent miasta wpłynęły dwie interpelacje radnych w tej sprawie. W środę apelowali o to także ratownicy i pracownicy pogotowia. Obecnie karetki mogą korzystać z buspasów tylko gdy jadą na sygnale.

Czasem jednak podejmujemy interwencje, gdzie nie ma zagrożenia życia i zdrowia, ale czas także jest ważny – mówi ratownik Anna Smereka. – Przejazdy buspasami znacznie ułatwiłyby nam pracę – dodaje.

Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Warszawie Karol Bielski razem z ratownikami wyliczył, że z buspasów mogłoby korzystać w stolicy 58 zespołów. – Teraz ambulans może jechać po buspasie tylko, gdy jedzie na sygnale. Tyle, że nie zawsze jedziemy do wypadku, gdzie zagrożone jest życie. Wtedy pojazd nie jest uprzywilejowany, ale wciąż liczy się czas – zaznacza Bielski.

Tak jak w przypadku udostępnienia buspasów motocyklistom, tak i w tej sprawie będą musiały wypowiedzieć się jeszcze na ten temat policja i miejscy urzędnicy.

Tworzymy uchwałę, którą zajmą się radni – przekonuje przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.

Dziennie jedna karetka podejmuje średnio 14 interwencji. Gdy wraca z wezwania, nie jedzie na sygnale i nie może korzystać z buspasów. Powrót do bazy trwa wtedy zdecydowanie dłużej.

Czytaj też:

Tylko dwie dyspozytornie pogotowia na Mazowszu od 2020 roku

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone