SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Stołeczna policja: wypadków z udziałem pieszych jest za dużo

fot. policja.waw.pl

19 pieszych zginęło na warszawskich drogach w tym roku mimo wojny, jaką policja wypowiedziała wobec piratów drogowych – podkreślił rzecznik komendy stołecznej policji nadkomisarz Sylwester Marczak. Trzeba powiedzieć jasno: zdarzeń z pieszymi jest zdecydowanie za dużo – wskazał.

W niedzielę w tragicznym wypadku na przejściu dla pieszych przy ul. Sokratesa na warszawskich Bielanach zginął młody mężczyzna, a ranne zostały jego żona i małe dziecko. Pieszego potrącił kierowca bmw. Okoliczności wyjaśnia policja i prokuratura. Mężczyzna został zatrzymany. Jak przekazał rzecznik KSP, przeprowadzone badania wykazały, że kierowca był trzeźwy; badaniom poddana zostanie również jego krew. Ponadto w sprawie będzie wypowiadał się biegły.

Wojna z piratami drogowymi

Nadkom. Marczak podkreślił, że w tym roku w Warszawie zginęło już 19 pieszych, podczas gdy w całym roku ubiegłym było ich 23. – Zdarzeń z pieszymi jest zdecydowanie za dużo. Nawet jeżeli by była to w skali roku jedna ofiara, to też będzie to za dużo zdarzeń – powiedział. – Dziewiętnaście osób w tym roku zginęło pomimo wielkiej aktywności policjantów, można powiedzieć śmiało, wypowiedzianej wojny wobec piratów drogowych – podkreślił. Jak wskazał, policjanci z wydziału ruchu drogowego na terenie Warszawy nałożyli ponad 44 tysiące mandatów, podczas gdy w roku 2018 było ich 32 tysiące. Wzrosła również liczba zatrzymanych praw jazdy z ponad 1,5 tysiąca w roku ubiegłym do 4,5 tysiąca w tym roku.

Jak zauważył policjant, kierujący patrzą się na funkcjonariuszy ruchu drogowego przez pryzmat tego, że ich zatrzymują i wlepiają im mandaty karne. – Zapominamy o tym, że to nasze zachowanie: ta prędkość, brawura, często wprost głupota jest główną przyczyną wypadków drogowych – zaznaczył.

– Ci kierujący, którzy powodują wypadki, w których giną ludzie, to są te same osoby, które przed zdarzeniem podchodziły do wypadków w sposób: „To nie spotka mnie”. A jednak, są sprawcami, odpowiadają za spowodowanie wypadku i odbywają karę pozbawienia wolności tylko dlatego, że poruszali się z nadmierną prędkością – podkreślił nadkom. Marczak.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone