SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Stawiają pachołki, by zająć miejsce. Problem z parkowaniem na Pradze

Problem z parkowaniem na Saskiej Kępie/fot. RDC

Żeby mieć gdzie po powrocie zostawić samochód, stawiają pachołki drogowe na miejscach, z których wyjeżdżają. Tak z małą dostępnością parkingów radzą sobie kierowcy na Saskiej Kępie. Chodniki i drogi są publiczne, to samowola – oceniają mieszkańcy, co potwierdzają także urzędnicy i strażnicy miejscy.

To samowola, która wynika z małej dostępności miejsca do parkowania – ocenia jeden z mieszkańców Saskiej Kępy. – W wielu dzielnicach Warszawy, na Saskiej Kępie też, brakuje miejsc do parkowania. Rodzi to szereg napięć między mieszkańcami. Zdarzają się akty wandalizmu, porysowane, pourywane lusterka, zwłaszcza u samochodów na obcych rejestracjach – mówi.

Często widzę czerwone słupki lub inne przedmioty wystawione tak, by zablokować miejsce postojowe – dodaje. – Widać w okolicy przed prywatnymi posesjami, że są postawione pachołki na chodnikach, które są publiczne. Niektórzy próbują udawać, że chodzi o coś innego, wystawiają jakieś donice. Widać też do Google Maps, kiedy przejrzy się historię zdjęć, że w poprzednich latach przed tymi samymi posesjami też stały pachołki. Po prostu ludzie sobie przywłaszczają miejsca dla siebie – wskazuje.

Nawet 1500 zł kary

To drogi publiczne i miejsca parkingowe także są ogólnodostępne – przypomina rzecznik Dzielnicy Praga Południe Andrzej Opala. – A zatem nie ma na niej możliwości wyłączenia miejsc postojowych. Mieszkańcom, którzy takie samowolne zastanawianie miejsc postojowych przeszkadza, podpowiadamy, że jest to we władaniu straży miejskiej, nie policji – wyjaśnia.

Takie zachowanie może zostać uznane za wykroczenie – mówi Krzysztof Hajdas z referatu prasowego Straży Miejskiej. – Jeżeli straż uzna, że jest to wykroczenie z Art. 91 Kodeksu wykroczeń, które brzmi „Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierze w okolicznościach, które mogą powodować niebezpieczeństwo lub utrudnienia w ruchu drogowym podlega karze grzywny do 1500 zł lub karze nagany” – tłumaczy.

Saska Kępa może zostać włączona do strefy płatnego parkowania. Na to nie zgadzają się jednak mieszkańcy. ZDM podejmie kolejną próbę przy okazji dodatkowych konsultacji.

Czytaj też:

Nowe wiadukty na dw. Warszawa Zachodnia i lepsze połączenia

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone