SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Dom dla uchodźców w Siedlcach otwarty. Przyjmie nawet 520 osób

Dom Tymczasowych dla Uchodźców w Siedlcach/fot. Fundacja Leny Grochowskiej/Facebook

W Siedlcach otworzą dziś dom tymczasowy dla uchodźców z Ukrainy. To czwarty taki obiekt na Mazowszu, prowadzi go Fundacja Leny Grochowskiej.

Ośrodek mieści się w byłym akademiku siedleckiego uniwersytetu – mówi dyrektorka organizacji Aneta Żochowska. – Budynek już funkcjonuje kilka tygodni. Przyjmowaliśmy mieszkańców w kryzysowych sytuacjach. Teraz dopełniliśmy wszystkich wymogów związanych z zabezpieczeniem przeciwpożarowym – informuje.

W ośrodku przebywa już ponad 320 osób. To głównie kobiety z dziećmi i uchodźcy ze specjalnymi potrzebami. Docelowo będzie tam miejsce dla kolejnych 200 potrzebujących. – Wiele miejsc zostaje zarezerwowanych dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Akademik jako jedno z niewielu miejsc w Polsce ma dobrze przystosowaną infrastrukturę do pobytu osób z ograniczeniami ruchowymi – zaznacza.

Udogodnienia dla niepełnosprawnych

Od dzisiaj swoją oficjalną działalność w Siedlcach zacznie dom tymczasowy dla uchodźców z Ukrainy prowadzony przez Fundację Leny Grochowskiej. Przygotowano tam miejsce dla ponad 520 osób. W tej chwili jest ich około 320. – Ośrodek utworzony w byłym akademiku ma 4 kondygnacje – mówi dyrektorka Fundacji Aneta Żochowska. – Na każdej kondygnacji są studia. To są dwa pokoje od trzech do czterech osób w każdym pokoju. Do tych pokojów przynależy łazienka oraz aneks kuchenny. Przygotowaliśmy świetlicę dla dzieci oraz część wspólną i salę do nauki języka polskiego – wymienia Żochowska.

Pobyt w domu tymczasowym jest bezpłatny. – Zarówno za pobyt jak i za wyżywienie nie pobieramy opłat. Uchodźcy korzystają z tego bezpłatnie, nie ponoszą kosztów eksploatacyjnych – podkreśla.

Fundacja prowadzi łącznie 5 domów uchodźczych: w Warszawie, Ożarowie Mazowieckim, Konstancinie-Jeziornie i Lublinie. Projekt finansowo wspiera fundacja z Bostonu i darczyńcy. W Siedlcach od lipca do pobytu uchodźców dopłaca wojewoda.
Na godzinę 11 zaplanowano oficjalne otwarcie ośrodka w Siedlcach.

Czytaj też: W Warszawie rusza pierwszy telefon zaufania dla mężczyzn

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone