SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Stacja metra Młynów z tytułem Lidera Dostępności 2021

Metro na Woli. Stacja Młynów/fot. UM Warszawa

Wolska stacja metra – Młynów została uhonorowana tytułem Lidera Dostępności 2021. O przyznaniu tytułu zadecydowały innowacyjne rozwiązania zastosowane na stacji, przyjazne niepełnosprawnym.

Syntezatory mowy w windach, mapy tyflograficzne (dotykowe, wypukłe), monitory o wysokim kontraście – te i inne rozwiązania zastosowane na stacji metra Młynów zadecydowały o przyznaniu tytułu Lidera Dostępności, tytułu przyznawanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji wspólnie z Towarzystwem Urbanistów Polskich” – poinformował w środę stołeczny ratusz.

Konkurs „Lider Dostępności” odbywa się od 2015 roku, a jego ideą jest promocja takiego projektowania, które zapewnia komfort i bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom budynków lub przestrzeni, także osobom ze szczególnymi potrzebami. W kategorii „obiekt użyteczności publicznej” w tym roku zwyciężyła wolska stacja metra Młynów.

Stacja odcinka zachodniego linii metra M2 – Młynów od początku projektowana był pod kątem zastosowania rozwiązań zwiększających dostępność dla osób z niepełnosprawnością” – przekazał ratusz. Osoby mające problemy z poruszaniem mogą skorzystać z wind.

Ułatwienie dla niewidomych

Na stacji znajdziemy jej mapy, opisane alfabetem Braille’a, co ułatwia orientację w przestrzeni osobom niewidomym. Kolejnym ułatwieniem są ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących. „Prowadzą od wejścia stacji do wind, map, biletomatów, toalet, jednej z bramek i na perony” – zaznaczył magistrat. Na poręczach schodów zastosowano informację w alfabecie Braille’a o miejscu, do którego prowadzą.

Zamontowano też nowy rodzaj bramek wejściowych, które pozbawione są kołowrotków. Znacznie ułatwiło to korzystanie z nich przez osoby poruszające się na wózkach. Na końcu każdej z linii bramek znajduje się jedna szersza ułatwiająca wejście do strefy biletowej metra. „Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sposób trwały oznakowano kolorem kontrastowym strefę bezpieczną, znajduje się tam także pas świetlny wyznaczający krawędź peronu oraz pas wypukłych guzków” – wyjaśnia ratusz.

Ośmiu laureatów

Projekt architektoniczny jest autorstwa pracowni Biura Projektów Kazimierski i Ryba, zaś inwestorem – miasto Warszawa, reprezentowane przez Zarząd Transportu Miejskiego.

Do konkursu „Lider Dostępności 2021” zgłoszono blisko 40 obiektów. Kapituła konkursu przyznała 8 nagród i 2 wyróżnienia. Podczas finałowej gali, która odbyła się 13 października, wręczono nagrody w następujących kategoriach: architekt/urbanista: Krzysztof Chwalibóg; przestrzeń publiczna – wyróżnienie: Park Miejski w Starogardzie Gdańskim; duży obiekt użyteczności publicznej: stacja metra Młynów w Warszawie; obiekt usług lokalnych: Przedszkole Miejskie nr 20 im. Smoka Felusia w Mielcu oraz Szkoła Podstawowa nr 174 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie Wesołej, wyróżnienie: budynek terapeutyczno-edukacyjny w Mikoszowie; obiekt biurowo-handlowy: „Nowy Targ” we Wrocławiu oraz Varso Place w Warszawie; obiekt mieszkalny/hotelowy: Dom Marzeń w Gdyni i obiekt zabytkowy: Muzeum Emigracji w Gdyni.

Czytaj też:

Ruszył plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Jak zgłosić propozycję?

Od jutra utrudnienia na Bemowie. Sprawdź szczegóły

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone