SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Środki na koncie Astaldi przeznaczone na rozbudowę II linii metra zablokowane przez bank

fot. RDC

Firma Astaldi straciła dostęp do konta z pieniędzmi na realizację rozbudowy II linii metra w Warszawie. Zablokował je bank Pekao S.A. Rzecznik spółki poinformował nas w rozmowie telefonicznej, że wykonawca zwrócił się już do banku z wnioskiem o natychmiastowe odblokowanie dostępu do środków. Chodzi o kwotę ok. 40 milionów złotych.

Jak informuje rzecznik Astaldi, wykonawca wezwał bank do przywrócenia funkcjonalności serwisu transakcyjnego. Nieoficjalnie bank tłumaczył się problemami technicznymi. Spółka nie otrzymała dotychczas żadnego wyjaśnienia w tej sprawie.

Nie tylko metro

O problemach Astaldi było głośno w minionym tygodniu, gdy spółka wypowiedziała umowę na remont linii kolejowej Warszawa-Lublin. Nie zapłaciła kilkudziesięciu milionów złotych swoim podwykonawcom.

Przedstawiciele warszawskiego ratusza zapewniali wówczas, że rozbudowa II linii metra jest niezagrożona. Astaldi realizuje ten kontrakt w konsorcjum z firmą Gulermak.

Odstąpienie od dwóch kontraktów

W piątek, w związku z niepodjęciem przez Astaldi i konsorcjantów prac na dwóch kontraktach, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. złożyły oświadczenia o odstąpieniu od obu umów z winy konsorcjantów.

Komunikat przypomina, że PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. drugiego października wezwały Astaldi wraz z konsorcjantami, do podjęcia prac na linii kolejowej nr 7 na odcinku Dęblin – Lublin oraz linii Poznań – Leszno.

„PLK nie pozostawiły podwykonawców Astaldi S.p.A, którzy nie otrzymali należności za wykonana pracę, bez wsparcia. Spółka podjęła nadzwyczajne działania względem regulowania należności dla podwykonawców. Określono najszybszy i zgodny z prawem sposób procedowania dokumentów, który pozwoli podwykonawcom uzyskać należności wynikające ze zobowiązań Astaldi S.p.A. Wczoraj 4 października należności w wysokości 14 mln zł otrzymało 5 firm, we wtorek były wypłaty dla podwykonawców w Lesznie. Dziś również wypłacono 0,5 mln zł podwykonawcom na linii poznańskiej” – głosi komunikat, podpisany przez rzecznika PKP PLK Mirosława Siemieńca.

Astaldi odpowiada także za budowę Południowej Obwodnicy Warszawy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewniła, że prace idą zgodnie z planem.

Czytaj też:

PKP PLK wypłaciły 14 milionów złotych podwykonawcom Astaldi. „Nie zostawimy ich bez wsparcia”

Wzywają Astaldi do realizacji kontraktów. „Bardzo krótki termin na powrót do prac”

„Zaległości Astaldi wobec podwykonawców będą uregulowane”. PKP: na początek 15 milionów złotych

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone