SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Radom. Sprowadzali luksusowe auta bez podatku i sprzedawali

fot. Policja Mazowsze

Czterech mężczyzn podejrzanych o sprowadzenie do Polski, głównie z Czech, ponad 800 luksusowych modeli aut, od których nie były odprowadzane podatki, zatrzymali policjanci z Radomia. Straty Skarbu Państwa wyniosły ok. 35 mln zł – poinformowała w poniedziałek mazowiecka policja.

Nad rozpracowaniem grupy przestępczej pracowali policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu i śledczy z Prokuratury Okręgowej w Radomiu. Zatrzymani to mężczyźni w wieku 28-42 lat. Z ustaleń policji wynika, że nakłaniali oni do współpracy osoby niepracujące, bez stałego miejsca zamieszkania.

Przestępcy kupowali samochody wykorzystując bezrobotnych, bez zameldowania – wyjaśnia mechanizm przestępstwa Rafał Jeżak z biura prasowego mazowieckiej policji. – Na te słupy tworzone były firmy, na które były kupowane w UE samochody za kwoty netto od których nie był odprowadzany podatek VAT na terenie Polski. Następnie samochody były sprzedawane osobom fizycznym i firmom, jako pojazdy, od których został już odprowadzony podatek. Ponadto śledczy ustalili, że samochody były też przerabiane na pojazdy ciężarowe, które były później rejestrowane na terenie Polski z pominięciem należnego podatku akcyzowego o wysokości ponad 18 proc. – tłumaczy.

Grupa sprowadziła do Polski z krajów UE, głównie z Czech, ponad 800 luksusowych modeli aut. Większość z nich trafiała do Radomia. Były to samochody takich marek jak Porsche, BMW czy Audi. Ich wartość rynkowa wynosiła od 50 do 450 tys. zł. Straty Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT i akcyzowego wyniosły ok. 35 mln złotych.

Policjanci i prokuratorzy zabezpieczyli na poczet przyszłych kar ponad 160 tys. zł. U jednego z zatrzymanych odnaleziono również broń i podrabianą policyjną „blachę”.

Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zarzuty firmanctwa i pomocnictwa do firmanctwa, wystawiania poświadczających nieprawdę faktur VAT w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz prania brudnych pieniędzy. Grozi za to do 10 lat pozbawienia wolności.

Czytaj też: CBA zatrzymało podejrzanych o oszustwo przy zamówieniu dla MF

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone