SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Sprawdzamy jakość powietrza na Mazowszu. Akcja RDC i Warszawy Bez Smogu

fot. RDC

Polskie Radio RDC wraz z Warszawą Bez Smogu wyruszyło w teren, by zbadać jakość powietrza na Mazowszu. Specjalne pyłomierze zbadają poziom zanieczyszczenia w sześciu miastach regionu – na początek w Mińsku Mazowieckim oraz Garwolinie.

Urządzenia zostały zainstalowane na dachu hali sportowej w Garwolinie oraz na dachu komendy straży miejskiej w Mińsku Mazowieckim. Mieszkańcy tych miejscowości – choć nie widzą smogu gołym okiem – przyznają, że daje się on we znaki.

Smog jest jednym z najgroźniejszych i najbardziej lekceważonych zagrożeń XXI wieku. Europejska Agencja Środowiska podaje, że w 2015 roku w Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza zmarło w Polsce około 48 tys. osób. To ponad 15 razy więcej niż było śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Wysoka śmiertelność pojawiła się również w styczniu ubiegłego roku, gdy cały kraj zmagał się z olbrzymim zanieczyszczeniem powietrza. Generalny Urząd Statystyczny podał, że w styczniu u.r. zmarło o 30 proc. więcej osób niż w latach ubiegłych. Te dane mówią same za siebie. Piotr Siergiej z Warszawy Bez Smogu wyjaśnia, czym jest smog.

Na smog składają się wszystkie „lotne” odpady z naszego codziennego życia. Są to m.in. spaliny samochodowe, nieczystości z fabryk i elektrowni. Przede wszystkim jest to jednak dym z naszych kominów. Coraz więcej osób korzysta z nowoczesnych źródeł ogrzewania domu, między innymi pieców gazowych. Nadal jednak w całej Polsce, jak i na Mazowszu, nie brakuje urządzeń starej generacji, tzw. „kopciuchów”. – Do tego dochodzi korzystanie z niewłaściwego paliwa czy spalanie śmieci. Dlatego smog jest najgroźniejszy wtedy, gdy najbardziej potrzebujemy ciepła – dodaje Siergiej.

Urządzenia, które Warszawa Bez Smogu wraz z RDC zamieściła na dachach w Garwolinie i w Mińsku Mazowieckim, pozwalają na bieżąco śledzić poziom zanieczyszczenia w tych miastach. To bardzo dokładny sprzęt, który kalibrowany jest raz w roku. – Pyłomierze działają 24 godziny na dobę przez dwa tygodnie – wyjaśnia Piotr Siergiej i tłumaczy, jak wyglądają te urządzenia.

Ze smogiem walczą nie tylko aktywiści, ale też strażnicy miejscy. W Garwolinie straż została zlikwidowana kilka lat temu, jednak w Mińsku funkcjonariusze mają pełne ręce roboty. – Problem bez wątpienia istnieje – przyznaje komendant Straży Miejskiej w Mińsku Mazowieckim Anna Kwiatkowska.

Mandat za korzystanie z nielegalnego paliwa może wynosić od 100 do 500 zł, sprawa może być też skierowana do sądu. W związku z uchwałą anty-smogową, która weszła w życie na Mazowszu, już z końcem 2022 roku nielegalne będą wszystkie piece starego typu. Jeśli więc posiadamy taki piec, możemy poszukać informacji na temat możliwości uzyskania dotacji finansowej. Część gmin w regionie już realizuje takie projekty, inne dopiero się do tego przymierzają.

Pyłomierze w Garwolinie i Mińsku Mazowieckim będą działać przez dwa tygodnie. Następnie trafią do kolejnych miast regionu: Warki, Góry Kalwarii, Wyszkowa i Wołomina. Stan powietrza w aktualnie badanych miejscowościach można sprawdzić na stronie Polskiego Alarmu Smogowego oraz na www.rdc.pl.

Badamy powietrze, Garwolin, 21.11-5.12.2017

Badamy powietrze, Mińsk Mazowiecki, 21.11-5.12.2017

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone