SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Szpital Południowy chce 20 mln zł na inwestycje. Ratusz odpowiada

fot. UM Warszawa

To nie na pokrycie długów. Środki są potrzebne na inwestycje – pełnomocnik Szpitala Południowego w Warszawie Ewa Więckowska tłumaczy w rozmowie z Radiem dla Ciebie, skąd pismo do władz miasta o dokapitalizowanie placówki kwotą 20 milionów złotych. – Nie mamy prawnych możliwości przekazania tych pieniędzy – przekonywała w środę podczas konferencji prasowej wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska, ponawiając apel o przekazanie szpitala w ręce miasta.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

ZOBACZ MAPĘ PUNKTÓW SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19 NA MAZOWSZU

Ratusz zarzuca wojewodzie, że przeznaczony dla chorych na COVID-19 Szpital Południowy na warszawskim Ursynowie jest źle zarządzany. Według władz stolicy placówka stoi niemal pusta i generuje coraz większe długi. Szpital poprosił urząd miasta o wsparcie w kwocie 20 mln zł.

Pieniądze, o które wystąpiłam do miasta, byłyby przeznaczone na zakup sprzętu, który przyda się na przyszłość – mówi nam pełnomocnik szpitala z ramienia wojewody Ewa Więckowska. – W projekcie gospodarczym, zaproponowaliśmy zakupy za 14 mln zł, które będą służyć temu szpitalowi. Złożyliśmy też wniosek do konkursu na świadczenia usług w zakresie rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej – dodaje.

Wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska odpowiada: „nie możemy przekazać środków dla szpitala, bo nie pozwalają nam na to przepisy”. – Nawet gdybyśmy chcieli, nie mamy prawnej możliwości podjęcia decyzji o dokapitalizowaniu spółki. To oznacza, że jeśli spółka nie wróci do miasta, grozi jej upadłość – mówiła w środę Kaznowska podczas konferencji prasowej.

Urząd miasta wylicza, że do końca roku Szpital Południowy wygeneruje 20 mln zł straty. Z tymi wyliczeniami nie zgadza się wojewoda Konstanty Radziwiłł. – Trudno jest mi się odnieść do kwot, ale z całą pewnością nie mogą być takie straty. To wykluczone – przekonuje.

W lutym decyzją wojewody Szpital Południowy został przejęty przez rząd, wprowadzono tam pełnomocnika. Placówka leczy tylko pacjentów covidowych i ma pozostać w gotowości na ewentualną czwartą falę zakażeń. Od 1 września władze Warszawy chciały tam przenosić oddziały ze szpitala na Solcu, który wymaga pilnego remontu. Już wiadomo, że nie będzie to możliwe.

Czytaj też:

Warszawa chce zwrotu Szpitala Południowego. Wojewoda odpowiada

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone