SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Protest taksówkarzy na A2. Blokowali wjazd do Warszawy

Zdjęcie ilustracyjne/fot. PAP/Radek Pietruszka

Taksówkarze znów dali się we znaki kierowcom w Warszawie. Blokowali wjazd do stolicy na autostradzie A2. W czwartek tuż po 12.00 wyruszyli z parkingu przy MOP Brwinów. W pewnym momencie zwolnili na tyle, żeby utrudnić ruch i wywołać korki. Akcja zakończyła się przed 15.00.

Protest nie był organizowany przez żaden związek zawodowy – był „samowolką” taksówkarzy, którzy czują się oszukani przez rząd. W czwartek w Sejmie odbyło drugie czytanie nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Mimo obietnic, nie zostały w niej zawarte postulaty taksówkarzy.

– Kilkudziesięciu kierowców zablokowało autostradę A2 w kierunku Warszawy – mówi oficer wydziału prasowego Komendy Stołecznej Policji Rafał Retmaniak. – Na miejsce skierowane zostały oddziały ruchu drogowego i prewencji – dodaje.

Z kolei Małgorzata Tarnowska rzecznika prasowa mazowieckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że zablokowany był prawy pas jezdni w stronę Warszawy, a ruch odbywał się lewym pasem. Kierowcy kierowani byli przez policję na objazd przez węzeł Grodzisk Mazowiecki.

„Uber go home”

Taksówkarze protestują przeciwko planowanej zmianie ustawy o transporcie drogowym. Zakłada on m.in. możliwość używania aplikacji mobilnej jako alternatywy wobec stosowanego obecnie taksometru i kasy fiskalnej. Ma to dotyczyć taksówkarzy oraz „okazjonalnego przewozu osób pojazdem samochodowym (przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą)”.

Według ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, proponowane przez rząd rozwiązania dopuszczają do realizowania przewozów taksówkowych osoby i firmy, które korzystają z aplikacji mobilnych, ale zapewniają uczciwą konkurencję na tym rynku i likwidują szarą strefę.

Czytaj też:

Taksówkarze rozmawiają z rządem. Ponad 60 wniosków o ukaranie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone