SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ćwierć miliona mieszkańców Mazowsza spisało się ostatniego dnia

fot. RDC

Policzyli się w ostatniej chwili. 250 tysięcy mieszkańców Mazowsza wzięło udział w Powszechnym Spisie Ludności ostatniego dnia jego trwania, czyli wczoraj. Osoby, które nie zdążyły do północy, mają jeszcze szansę.

W wielu miejscach punkty spisowe były oblegane do wieczora. – To pokazuje skalę zjawiska polegającego na odkładaniu istotnych rzeczy na ostatnią chwilę – mówi kierownik Wydziału w Mazowieckim Ośrodku Badań Regionalnych Tomasz Zegar.

Nie wszystko stracone

Wszystkie osoby, które do północy dodzwoniły się na infolinię lub odwiedziły punkty spisowe i zostawiły numer telefonu, nie mają powodów do obaw. – Do 6 października do tych wszystkich osób oddzwonimy. Telefony będziemy wykonywać tylko z jednego numeru: 279 99 99 – wyjaśnia Zegar.

Po odebraniu telefonu nastąpi dokończenie całej procedury. To jedyny sposób, ponieważ serwery zostały zamknięte równo o północy.

Nie ma już możliwości dopisania się i spisania przez Internet. Podobnie na infolinii nie zostawimy już swojego numeru telefonu, możemy co najwyżej połączyć się z infolinią i uzyskać ostatnie wyjaśnienia czy komentarze – informuje Zegar.

Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa, czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie było pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego.

Obowiązkiem spisowym były objęte osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach nie będących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania. Obowiązkowi spisowemu podlegały również mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami. W imieniu dzieci spisu dokonali rodzice lub opiekunowie prawni.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań jest przeprowadzany co 10 lat. Ostatni spis odbył się w 2011 roku. Tegoroczny rozpoczął się 1 kwietnia i trwał do 30 września.

Pierwsze wyniki spisu powszechnego zostaną ogłoszone w styczniu 2022 roku.

Czytaj też:

Spis powszechny. Są pierwsze wnioski o ukaranie za odmowę

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone