SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zostawili numery, czekają na telefon od rachmistrzów. Urząd uspokaja

Spis Powszechny 2021/fot. PAP/Darek Delmanowicz

Główny Urząd Statystyczny ostatecznie zakończył spis powszechny. Mimo że czas na spisanie się był do końca września, statystycy przedłużyli go do 6 października. W tym czasie mieli dzwonić do osób, które nie zdążyły się spisać, ale zostawiły dane kontaktowe. Okazuje się, że z niektórymi urzędnicy do tej pory nie nawiązali kontaktu.

Telefonowanie zakończyło się z podaną wcześniej datą – informuje Tomasz Zegar z Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych. – Etap zbierania zakończony. Jeśli do kogoś zadzwoni zatem rachmistrz z prośbą o podanie informacji to oznacza, że jest to oszust podający się za rachmistrza – zaznacza.

Zegar uspokaja także osoby, które ostatecznie się nie spisały. – Nie planuje się wszczęcia postępowań karnych czy grzywny wobec osób niespisanych. Grzywny dotyczą tylko tych, którzy odmówili podania informacji gdy rachmistrz się z nimi skontaktował – podkreśla.

Dla statystyków to jeszcze nie koniec pracy – dodaje Zegar. – Informacje o osobach, które się nie spisały będziemy czerpać z rejestrów administracyjnych. Również już w listopadzie będzie spis kontrolny, który też sprawdzi rzetelność pracy rachmistrzów ale też poprawność przekazanych przez obywateli informacji – informuje.

Na jutro zaplanowane jest posiedzenie sztabu spisowego. Prawdopodobnie poznamy też pierwsze wyniki.

Czytaj też:

GUS: ponad 300 zgłoszeń na policję za odmowę spisania się. Jakie są kary?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone