SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

„Zaskakujący wynik”. Urzędnicy podsumowali „noc spisową”

fot. Urząd Statystyczny w Warszawie

Około 50 tysięcy mieszkańców Mazowsza spisało się podczas sobotniej „nocy spisowej”. W akcji wzięło udział 67 gmin. – To zaskakujący wynik. W weekendy zainteresowanie było najmniejsze – mówi Radiu dla Ciebie Tomasz Zegar, kierownik Wydziału w Mazowieckim Ośrodku Badań Regionalnych i przypomina: Narodowy Spis Powszechny trwa do końca września.

Udało nam się spisać dwa razy więcej osób niż tydzień temu w sobotę (…) Wynik nas bardzo pozytywnie zaskoczył. Duża w tym zasługa pracowników urzędów gmin – wskazuje w rozmowie z RDC Tomasze Zegar.

Do końca spisu powszechnego zostały już tylko cztery dni. Najlepiej zrobić to online – radzi Zegar i przestrzega przed rozłączaniem się, gdy telefonicznie kontaktuje się z nami rachmistrz. – Jest to traktowane jako brak udziału w spisie, a brak udziału w spisie jest obarczony karą 5000 złotych – dodaje.

Tych form udziału w spisie oferujemy bardzo dużo. Jest spis przez Internet, przez telefon, w urzędzie gminy, w punktach spisowych, no i właśnie też przez rachmistrzów. Oni dzwonią i odwiedzają mieszkania – tłumaczy Zegar.

Mieszkańcy Mazowsza podczas spisywania się stawiają na Internet. – To ponad 50 procent. W przypadku Warszawy 3/4 mieszkańców się spisało przez Internet. Widać, że to jest dobre medium. Powyżej 90 procent mieszkańców uda się spisać. Liczymy, że to będzie bliżej 100 niż 90. Są z resztą cztery dni, więc to ostatnia szansa – wyjaśnia Zegar.

Z danych Urzędu Statystycznego w Warszawie wynika, że do minionego piątku na Mazowszu spisało się 84 proc. mieszkańców. Czas na spisanie się mamy do 30 września. Formularz znaleźć można na stronie spis.gov.pl.

Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa, czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów, czy stanu majątkowego. Trzeba pamiętać, że odmowa wzięcia udziału w spisie wiąże się z karą w wysokości do 5 tys. zł, zaś podanie nieprawdziwych informacji grozi karą do dwóch lat pozbawienia wolności.

Pierwsze wyniki spisu powszechnego zostaną ogłoszone w styczniu 2022 roku.

Posłuchaj całej rozmowy:

Poranek RDC: Ostatnie dni Spisu Powszechnego. Dlaczego mieszkańcy Mazowsza nie chcą się spisać?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone