30 prac Pabla Picassa można od wtorku oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie. To inauguracja nowego cyklu, w ramach którego Muzeum będzie prezentowało najciekawsze obiekty ze swoich magazynów.
– Na specjalny pokaz trafiły grafiki Picassa, w tym między innymi 14 prac z najdłuższego cyklu litografii artysty „Kobieta w fotelu” – mówi jeden z kuratorów, Tomasz Jeziorowski. Jak dodaje, bohaterką cyklu jest Françoise Gilot, ówczesna towarzyszka życia Picassa. Sportretowana w przywiezionym z Polski zakopiańskim kożuchu. Tomasz Jeziorowski zapowiada, że zwiedzający mogą obejrzeć także dwa barwne linoryty z 1962 roku: własnoręcznie odbity przez artystę portret jego drugiej żony Jacqueline Roque. „Popiersie kobiety w kapeluszu”, oraz „Śniadanie na trawie”, inspirowane obrazem Édouarda Maneta. Na pokazie prezentowany jest również jedyny rysunek Pabla Picassa w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie – „Dziewczyna polska”.
Pokaz ceramiki
Kuratorka pokazu Anna Manicka dodaje, że zwiedzający mogą obejrzeć także 10 talerzy Pabla Picassa z wizerunkami twarzy i przedstawieniami martwej natury. Wyjaśnia, że wszystkie powstały we wczesnym okresie fascynacji artysty ceramiką i istnieją tylko w pojedynczych egzemplarzach. Według kuratorki późniejsze prace Picassa tego typu były zazwyczaj produkowane w seriach od 25 do 500 identycznych talerzy.
W warszawskim Muzeum Narodowym znajduję się największa w Polsce kolekcja prac Picassa: 20 ceramicznych talerzy, 46 grafik, rysunek, a także bawełniana apaszka. Zwiedzający mogą oglądać dzieła artysty do 24 lutego.
Posłuchaj: