SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Specjalny pokaz Pabla Picassa. „Skarby Muzeum Narodowego”

Muzeum Narodowe w Warszawie/GFDL

30 prac Pabla Picassa można od wtorku oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie. To inauguracja nowego cyklu, w ramach którego Muzeum będzie prezentowało najciekawsze obiekty ze swoich magazynów.

– Na specjalny pokaz trafiły grafiki Picassa, w tym między innymi 14 prac z najdłuższego cyklu litografii artysty „Kobieta w fotelu” – mówi jeden z kuratorów, Tomasz Jeziorowski. Jak dodaje, bohaterką cyklu jest Françoise Gilot, ówczesna towarzyszka życia Picassa. Sportretowana w przywiezionym z Polski zakopiańskim kożuchu. Tomasz Jeziorowski zapowiada, że zwiedzający mogą obejrzeć także dwa barwne linoryty z 1962 roku: własnoręcznie odbity przez artystę portret jego drugiej żony Jacqueline Roque. „Popiersie kobiety w kapeluszu”, oraz „Śniadanie na trawie”, inspirowane obrazem Édouarda Maneta. Na pokazie prezentowany jest również jedyny rysunek Pabla Picassa w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie – „Dziewczyna polska”.

Pokaz ceramiki

Kuratorka pokazu Anna Manicka dodaje, że zwiedzający mogą obejrzeć także 10 talerzy Pabla Picassa z wizerunkami twarzy i przedstawieniami martwej natury. Wyjaśnia, że wszystkie powstały we wczesnym okresie fascynacji artysty ceramiką i istnieją tylko w pojedynczych egzemplarzach. Według kuratorki późniejsze prace Picassa tego typu były zazwyczaj produkowane w seriach od 25 do 500 identycznych talerzy.

Dyrektor Muzeum Narodowego Jerzy Mizołek wyjaśnia, że pokaz dzieł Pabla Picassa nieprzypadkowo inauguruje nowy cykl w Muzeum. Przypomina, że artysta odwiedził Polskę w 1948 roku, podczas Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju i zwiedził również Muzeum Narodowe. Mówi, że Picasso ofiarował instytucji między innymi kolekcje swojej ceramiki. – Był, zwiedzał, wiemy jakimi dziełami się zachwycał i należy do przestrzeni tego Muzeum – podkreślił Jerzy Miziołek.

W warszawskim Muzeum Narodowym znajduję się największa w Polsce kolekcja prac Picassa: 20 ceramicznych talerzy, 46 grafik, rysunek, a także bawełniana apaszka. Zwiedzający mogą oglądać dzieła artysty do 24 lutego.

Posłuchaj: 

Popołudnie RDC: twórczość Pabla Picassa w Muzeum Narodowym

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone