SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Spacery tematyczne, wystawy, koncerty. Noc Muzeów na Mazowszu

Noc Muzeów w Warszawie/fot. Facebook

Na Mazowsze wraca Noc Muzeów. Koncerty, wystawy, zwiedzanie miejsc niedostępnych na co dzień – w Radiu dla Ciebie sprawdzamy, jakie atrakcje dla spragnionych kultury czekają dziś w placówkach w województwie mazowieckim.

Muzeum Regionalne w Siedlcach przygotowało ciekawą ofertę i dla starszych, i dla młodszych amatorów sztuki. Placówka oprócz udostępnienia wszystkich swoich wystaw przygotowała warsztaty z tworzenia zabawek.

Agnieszka Tomaszczuk-Rosołowska będzie uczyć wykonywania takich piłeczek na gumce. To będzie noc muzeów polsko-ukraińska – mówi Radiu dla Ciebie dyrektor placówki Kordaczuk.

Drugie warsztaty będą dla smakoszy. – To warsztaty kulinarne „Jadalne potrawy”. Dzieci będą mogły wykonać potrawę, która będzie estetyczna i którą będzie można zjeść – dodaje dyrektor.

Oprócz tego zaplanowano także koncert muzyki ukraińskiej oraz degustację ukraińskich potraw. Impreza rozpocznie się w sobotę o godz. 18:00.

Ciechanów różnorodny

Również Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie przygotowało ciekawą ofertę kulturalną. Tradycyjnie będzie można zwiedzać wystawy stałe i będzie też kilka niespodzianek.

Na zamku odbędą się pokazy walk rycerskich oraz uzbrojenia, a także pokaz konny „Koń i ogień – dwa żywioły”. Przy ulicy Warszawskiej 61 będzie najnowsza wystawa czasowa „Ikona – przestrzeń wciąż żywa”. Muzeum Pozytywizmu na Gołotczyźnie będzie można zobaczyć, jak w dawnej Polsce odbywał się jarmark – mówi Nina Matczak z Muzeum Szlachty Mazowieckiej.

Będą również pokazy wschodniej sztuki jazdy konnej z Kaukazu. Dla wszystkich zainteresowanych wydarzeniem, a niezmotoryzowanych między obiektami kursować będą bezpłatne autobusy miejskie.

W Płocku jest w czym wybierać

Bezpłatne odkrywanie zakamarków miasta w towarzystwie „płockich duchów”, może prywatka u Władysława Broniewskiego czy nocne lotnicze kino plenerowe – wiele atrakcji przygotowano również w Płocku i okolicach.

Książnica Płocka zaprasza na „Prywatkę u Władka”, czyli spotkanie z Władysławem Broniewskim. Biblioteczni przewodnicy opowiedzą o poecie i jego burzliwym życiu. – Będą czasy młodzieńcze Broniewskiego, wiek dojrzały, perypetie miłosne, wydarzenia związane z dzieciństwem – wymienia dyrektorka biblioteki Joanna Banasiak.

Wśród 18 obiektów przygotowany dla zwiedzających w Płocku wszystkie muzea, także muzeum poczty. – Jest to muzeum prywatne tworzone z pasją. Prezentuje zbiory Pawła Mieszkowicza. Warto zajrzeć, od godziny 18:00 pan Paweł będzie czekał na gości i osobiście oprowadzał po muzeum – mówi prezes Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Iwona Krajewska.

W tym roku po raz pierwszy do akcji włączył się także Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim.

Dla zwiedzających otwarte będą także kościoły – Bazylika Katedralna, Parafia Ewangelicko–Augsburska oraz Katedra Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. – Będzie można zwiedzać katedrę i katakumby oraz poznać historię mariawitów, posłuchać występ chóru młodzieżowego, zobaczyć wystawę obrazów haftowanych czy posmakować pysznego chleba i ciasta drożdżowego upieczonych według receptur sióstr mariawitek – podaje Krajewska.

Atrakcje przygotowały także płockie szkoły. LO im. Małachowskiego zaprasza na podróż przez wieki, a liceum „Jagiellonka” ma dodatkową atrakcję dla najmłodszych. – Szkoły zapraszają do odkrywania historii ich obiektów, ale też historii miasta. Młodsze dzieci w piwnicach szkolnych będą mogły wziąć udział w spektaklu – dodaje Krajewska.

Z kolei Płocka Galeria Sztuki przygotowała maraton rysunkowy, wernisaż i nocne oprowadzanie po wystawie. O godz. 18:30 odbędzie się spotkanie autorskie i promocja książki dr. Krzysztofa Cichonia „Lebenstein. Mały leksykon archetypów”. Po niej zaś wernisaż wystawy. – To wyjątkowa prezentacja galerii kreski w twórczości Jana Lebensteina w formie bioram, wykorzystujące między innymi fragmenty jego obrazów i rysunków oraz formułę fotoplastykonu – mówi dyrektor Galerii Alicja Wasilewska.

O godz. 20:00 będzie prowadzanie po wystawie fotograficznej Grzegorza Piaskowskiego „Bezbramna brama”, podczas którego przewodnik przybliży sylwetkę autora i problematykę przedstawionych prac. A od 15:00 do 22:00 na dziedzińcu Płockiej Galerii Sztuki odbędzie się maraton rysunkowy.

Lista obiektów wraz z przygotowanymi atrakcjami dostępna jest TUTAJ.

Warszawa z ofertą na ponad 200 miejsc

W stolicy dla zwiedzających otworzy się ponad 200 muzeów, domów kultury i innych instytucji otworzy się dla zwiedzających. Za darmo będzie można odwiedzać wyjątkowe placówki. Nie zabraknie też nowości. – W tym roku po raz pierwszy jest Muzeum Getta Warszawskiego czy Muzeum Fabryki Norblina. Można też przejechać się pod Warszawę i zobaczyć Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – zaprasza wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Alternatywą dla muzeów mogą być spacery tematyczne. – To kilkanaście spacerów w takich rejonach Warszawy jak Stara Praga, Stare i Nowe Miasto czy okolice placu Bankowego. Można tak spędzić czas, żeby w tych ciekawych miejscach zobaczyć trochę inaczej coś, co być może już znamy, by poznać inne spojrzenie – dodaje Machnowska-Góra.

Będzie można m.in. zobaczyć, jak działa zajezdnia autobusowa i przejechać się autobusem po stacji na Stalowej. – Będziemy przejeżdżali po stanowiskach obsługi codziennej przez myjnię, która jest jedną z większych atrakcji podczas wizyty na zajezdni – mówi rzecznik MZA Adam Stawicki.

Instytucje będą otwarte także dla uchodźców z Ukrainy. – Będzie tłumaczenie samego informatora, ale również bardzo wielu imprez w taki sposób, żeby nasi goście z Ukrainy mogli wziąć w tej nocy udział. 34 placówki z 202 przygotowały specjalny program dla naszych gości – podaje prezydent miasta Rafał Trzaskowski.

Odbędzie się również tradycyjna parada zabytkowych autobusów. Ponadto tego dnia komunikacja publiczna będzie jeździła dłużej. Szczegółowy program Nocy Muzeów w Warszawie dostępny jest TUTAJ.

Radom pod znakiem wystaw

Również placówki kultury z Radomia i regionu włączają się w organizowaną w całym kraju w sobotę Noc Muzeów. Do godz. 2:00 w nocy w Radomiu kursować będą specjalne bezpłatne autobusy dla zwiedzających muzea.

W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu wydarzenie jest organizowane pod hasłem „Tajemnicą jest kobieta…”. W programie m.in. zwiedzanie wystaw, konkursy plastyczne, wykłady, pokaz mody oraz koncerty.

Kuratorzy oprowadzać będą po wszystkich wystawach czasowych oraz po stałej ekspozycji dzieł Jacka Malczewskiego. – Zwiedzanie stałej wystawy – zgodnie z hasłem naszej tegorocznej Nocy Muzeów – będzie się odbywało pod kątem kobiety; zwrócimy szczególną uwagę na kobiety w życiu Jacka Malczewskiego – zapowiedziała kierowniczka działu naukowo-oświatowego Ilona Pulnar-Ferdjani.

W znajdującym się w sąsiedztwie „Malczewskiego” Muzeum Historii Najnowszej Radomia (Kamienica Deskurów) obejrzeć będzie można dwie wystawy „Przemysł – siła miasta. Radom w latach 1918-1989” oraz „Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku”. W „Resursie Obywatelskiej” natomiast na uczestników imprezy czekać będzie ekspozycja pn. „Nie poszła z dymem. Historia radomskiej »Tytoniówki«”.

W Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” będzie można m.in. obejrzeć ekspozycję Basi Bańdy „Róże i róże”. W programie są też koncerty jazzu eksperymentalnego i muzyki elektronicznej oraz projekcje filmowe. Muzeum Wsi Radomskiej, oprócz zwiedzania stałych wystaw, organizuje w Noc Muzeów potańcówkę. Do tańca będzie przygrywać kapela pochodzącego z Wieniawy k. Radomia Jana Wochniaka, jednego z najlepszych bębnistów w Polsce.

Nocne zwiedzanie regionu radomskiego

Atrakcje związane z Nocą Muzeów zapewniają także placówki w innych mniejszych miastach subregionu radomskiego, np. Muzeum Jana Kochanowskiego mieszczące się w znajdującym się ok. 45 km od Radomia Czarnolesie. Placówka proponuje oprócz zwiedzania stałej wystawy poświęconej ojcu poezji polskiej warsztaty malowania na ceramice i warsztaty wikliniarskie oraz zajęcia jogi i koncert Stanisława Soyki.

W Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu (30 km od Radomia) można będzie obejrzeć wystawy instrumentologiczne oraz nowo otwartą wystawę historyczno-artystyczną opowiadającą o miejscowym zamku i jego właścicielach. Działać będzie także muzealne kino, w którym zostaną zaprezentowane filmy dokumentalne o budowniczych ludowych instrumentów muzycznych oraz filmy popularnonaukowe o najcenniejszych szydłowieckich zabytkach: zamku i kościele pw. św. Zygmunta.

W oddalonych o 10 km od Szydłowca Chlewiskach zwiedzić można zabytkową Hutę Żelaza w Chlewiskach będącą oddziałem Narodowego Muzeum Techniki. Oprócz wielkiego pieca hutniczego, który opalany był węglem drzewnym, w jednej z hal zgromadzono także stare motocykle i samochody, np. syrenki, warszawy, przedwojenne polskie fiaty 508, duże fiaty, polonezy.

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce proponuje Noc Muzeum połączoną z 55 urodzinami placówki. Zwiedzać będzie można wystawy stałe: „Kazimierz Pułaski i wielcy Polacy w USA” oraz „Warka – miasto dotknięte historią”. W planach są także koncerty, wystawy plenerowe i warsztaty drzeworytnictwa.

Czytaj też:

„Naszym życiem jest sztuka”. Nowa wystawa przy Bielańskiej w stolicy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone