SŁUCHAJ ONLINE
MENU
na antenie
do 11:00

Spacer po żydowskiej Warszawie bez wychodzenia z domu

Mur getta dzielący plac Żelaznej Bramy/fot. Bundesarchiv, Bild 101I-134-0791-29A / Knobloch, Ludwig / CC-BY-SA 3.0

Zapomniany świat wielokulturowej Warszawy i społeczność żydowską, która ją kształtowała, będzie można poznać podczas wirtualnego spaceru w technologii Street View po wystawie „Warszawa, Warsze”. Premiera projektu Muzeum POLIN odbyła się 25 stycznia.

„Warszawa, Warsze” była pierwszą wystawą, która prezentowała osadnictwo żydowskie na terenie całej przedwojennej Warszawy. Od marca do czerwca 2014 r. zwiedziło ją ponad 35 tysięcy gości Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wystawa, której kuratorem jest Ewa Małkowska-Bieniek, została nagrodzona honorowym wyróżnieniem przyznanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w IX edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – WIERZBA”.

Tuż przed zakończeniem ekspozycji – jak poinformował PAP Radosław Wójcik z biura promocji Muzeum POLIN – materiał został w specjalny sposób sfilmowany, a od 25 stycznia jest udostępniony na platformie Google Cultural Institute.

Street view

Zdjęcia Street View powstają zazwyczaj przy użyciu samochodu, jednak – wyjaśnia Wójcik – aby móc zrobić je w pomieszczeniach muzealnych, trzeba było zmieścić cały sprzęt na małym, pchanym przez człowieka, wózku. Wózek posiada kilka elementów, które są kluczem do robienia zdjęć wewnątrz budynku: panoramiczny aparat wykonujący zdjęcia 360-stopni, lasery odczytujące odległości od ścian, czujniki ruchu śledzące pozycje wózka, dysk twardy, na których przechowywane są wszystkie dane oraz laptop potrzebny do obsługi systemu.

Podróż przez sześć charakterystycznych dla ludności żydowskiej obszarów stolicy rozpoczyna się w XVI wieku, a kończy w roku 1939. W przededniu II wojny światowej w Warszawie mieszkało ponad 350 tys. Żydów, co stanowiło prawie 40 proc. mieszkańców stolicy. Ulica Grzybowska Plac Żelaznej Bramy, Twarda, Gnojna i Nalewki – znajdują się na trasie tego wirtualnego spaceru.

Google Cultural Institute

Wirtualny spacer po wystawie „Warszawa, Warsze” to szósty projekt Muzeum Historii Żydów Polskich dostępny na platformie Google Cultural Institute.

To nasz kolejny projekt we współpracy z Google Cultural Institute. Użytkownicy platformy mają szansę zwiedzić zarówno wystawę stałą, jak i wystawy oparte na kolekcji partycypacyjnej bez wychodzenia z domu. Dzięki temu przywracamy zapomniane żydowskie dziedzictwo, udostępniając nasze zbiory internautom z całego świata – mówi Jolanta Gumula, wicedyrektor Muzeum POLIN ds. wystaw i zbiorów muzealnych.

W październiku 2014 r. Muzeum POLIN jako pierwsze muzeum w Polsce udostępniło swoje wnętrza w technologii Street View. Użytkownicy platformy mogą wirtualnie zwiedzać wystawę stałą „1000 lat historii Żydów polskich”, a także obejrzeć wystawy czasowe, m.in. „Jak zrobić Muzeum?” i „Biografie rzeczy”.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone