SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Sosna falenicka ma być pomnikiem przyrody. Zabiegało to ratusz

fot. fot. Anna Małgorzata Stankiewicz/ drzeworoku.pl

Słynna „sosna falenicka” w Wawrze już wkrótce może stać się pomnikiem przyrody, o co zabiegał Urząd m.st. Warszawy i okoliczni mieszkańcy. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska uchylił wcześniejsze postanowienie, w którym odmawiano nadania takiego statusu drzewu – poinformował stołeczny ratusz.

Charakterystycznie wygięta nad ulicą Patriotów w Wawrze sosna jest jednym z symboli dzielnicy. Pochylającemu się nad jezdnią drzewu wcześniej groziła wycinka z powodu rozbudowy linii kolejowej do Otwocka, jednak sosnę udało się obronić, a urzędnicy Biura Ochrony Środowiska rozpoczęli działania, by ustanowić ją pomnikiem przyrody.

W kwietniu tego roku został przesłany do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska projekt uchwały Rady Miasta w tej sprawie. RDOŚ odmówił jednak uzgodnienia, na co prezydent Warszawy złożył zażalenie. „Wczoraj Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w całości uchylił wcześniejsze postanowienie RDOŚ i otworzył drogę do tego, aby sosna otrzymała status pomnika przyrody” – przekazał w piątek magistrat.

Dwa lata starań

Dwa lata naszych starań w końcu się opłaciły! Najsłynniejsze drzewo w Wawrze zostanie uznane pomnikiem przyrody. To doskonała wiadomość, zwłaszcza teraz, na dwa dni przed organizowanym w niedzielę świętem falenickiej sosny – powiedziała cytowana w komunikacie Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zieleni i zrównoważonego rozwoju.

Wkrótce Rada Miasta otrzyma projekt uchwały w sprawie ustanowienia sosny pomnikiem przyrody.

Najsłynniejsze drzewo w Wawrze

Słynna sosna ma około 50 lat, 7,5 metra wysokości i 212 m obwodu. Drzewo wita wjeżdżających do stolicy od południowego wschodu. To symbol Falenicy i wizytówka lokalnej przyrody. W 2020 r. jako jedyne warszawskie drzewo wzięła udział w konkursie na Drzewo Roku i zajęła w nim II miejsce.

Czytaj też: 

Falenicka sosna bez ochrony prawnej. Przeszkodą formalności

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone