SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Śmieje się Pan w twarz Bohaterom”. List byłych górników „Wujka”

Zdjęcie ilustracyjne/fot. R.Trzaskowski/Twitter

Byli górnicy z kopalni „Wujek” i opozycjoniści krytykują prezydenta Warszawy. „Po blisko trzech dekadach wolnej Polski, w roku stulecia odzyskania niepodległości śmieje się Pan w twarz Bohaterom” – napisali w liście otwartym do Rafała Trzaskowskiego. List ma związek z uchyleniem zarządzeń wojewody mazowieckiego, zmieniających nazwy ulic w Warszawie w związku z ustawą dekomunizacyjną.

Autorami listu są Krzysztof Pluszczyk – uczestnik strajku z 1981 roku oraz jeden z jego organizatorów Stanisław Płatek. Jak podkreślają, ulica Bohaterów z Kopalni „Wujek” będzie teraz nosiła imię komunistycznego przodownika pracy Wincentego Pstrowskiego, a Rafał Trzaskowski podjął tę decyzję 13 grudnia.

„Bez doświadczeń”

List został napisany po decyzji stołecznych radnych, którzy w czwartek zdecydowali, że nie zajmą się stanowiskiem Prawa i Sprawiedliwości w sprawie dekomunizacji nazw stołecznych ulic.

Prezydent Warszawy, młody człowiek, który nie ma żadnych doświadczeń z tamtego okresu, zdejmuje tabliczki z nazwami ulic ludzi związanych z przemianami demokratyczni w Polsce. Czym jestem najbardziej urażony, to zmianą nazwy bohaterów Wujka na komunistycznego aktywistę partyjnego Wincentego Pstrowskiego – powiedział Płatek.

7 grudnia Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o uchyleniu 44 zarządzeń wojewody zmieniających nazwy ulic w Warszawie w związku z ustawą dekomunizacyjną. NSA uznał, tak jak sąd wojewódzki, że zarządzenia wojewody o zmianach nazw ulic podjęto z naruszeniem przepisów, zaś opinia Instytutu Pamięci Narodowej – na której oparto te zarządzenia – była niewłaściwa.

„Niestaranność rządu”

Zamieszanie ze zmianą nazw ulic to efekt niestaranności rządu – twierdzi Trzaskowski. – Rada Warszawy zdążyła zmienić najbardziej kontrowersyjnych patronów – tłumaczy prezydent Warszawy.

Jeżeli chodzi o kwestie Armii Ludowej czy Dąbrowszczaków, różnie można oceniać historyczną rolę obu formacji. Działania rządu i Instytutu Pamięci Narodowej były niechlujne, a wojewoda, co udowodnił sąd, złamał prawo – dodaje

W czwartek radni zdecydowali się nie zajmować apelem o pozostawienie zdekomunizowanych nazw ulic w ich nowym brzmieniu. Chcieli tego politycy PiS.

Czytaj też:

Zdzisław Sipiera: zostawcie te ulice takie, jakie są

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone