SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Pułtusk. Poszukiwania ciała Jana Lityńskiego. Dziś dalszy ciąg akcji

fot. PAP/Marcin Obara

Quady, drony i helikopter brały wczoraj udział w akcji poszukiwania ciała Jana Lityńskiego. W niedzielę były działacz opozycyjny w okresie PRL wpadł do Narwi w Pułtusku ratując psa. Dziś działania mają zostać wznowione.

W poniedziałek w akcję poszukiwawczą zaangażowanych było prawie sto osób – to zarówno policjanci jak i strażacy z Pułtuska, Płocka i z Radomia. W niedzielę pracowali także ratownicy WOPR i nurkowie, ale w poniedziałek ich praca została wstrzymana – mówi starszy kapitan Konrad Chrzanowski z Komendy Powiatowej Straży w Pułtusku. – Nie mamy jakiejkolwiek informacji, gdzie ciało może się znajdować. Wchodzenie nurka do wody mijałoby się z celem – dodaje.

Służby od rana przeszukiwały brzegi Narwi. Działania były szeroko zakrojone – podkreśla oficer. – Helikopter monitoruje teren w pobliżu (…) Lód na rzece jest bardzo dużym utrudnieniem – mówi st. ktp. Chrzanowski.

Rzecznik mazowieckiej straży mł. bryg. Karol Kierzkowski przekonuje, że strażakom pomogą wiosenne temperatury, które spowodują topnienie lodu na Narwi, ale – jak zwrócił uwagę – nawet przy znacznym ociepleniu lód będzie zalegał na rzece co najmniej kilka dni.

Poszukiwania mają zostać wznowione we wtorek.

Jan Lityński był działaczem opozycji antykomunistycznej i posłem na Sejm kilku kadencji. Był organizatorem i uczestnikiem studenckich wystąpień w marcu 1968 r., skazany na 2,5 roku więzienia. Pracował jako robotnik, następnie programista komputerowy. Współzakładał „Biuletyn Informacyjny” – pierwsze pismo ukazujące się poza cenzurą. Był wielokrotnie aresztowany, brał udział w obradach Okrągłego Stołu. Został wybrany do Sejmu w 1989 z woj. wałbrzyskiego. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą. Zmarł w wieku 75 lat.

Czytaj też:

Nie żyje Jan Lityński. Działacz opozycji w PRL miał 75 lat

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone