SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Służby demontują pompy, które tłoczyły ścieki do „Czajki”

fot. RDC

W poniedziałek rozpoczął się demontaż pomp, które tłoczyły ścieki do tymczasowego rurociągu „Czajki”. Instalacja powstała po awarii kolektorów odprowadzających nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni, znajdującej się po prawej stronie Wisły.

Pod koniec sierpnia doszło do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki do oczyszczalni „Czajka”. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zdecydowało, by zrzucać nieczystości do Wisły. W reakcji na to premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, którym ścieki były przepompowywane do oczyszczalni. W tym czasie na zlecenie MPWiK naprawiono kolektory. W sobotę popłynęły nimi ścieki.

Demontaż rurociągu od czwartku

Bypass tworzyły dwie nitki rurociągu o długości ponad jednego kilometra każda i średnicy metra. Przerzut zanieczyszczeń do obu rur zapewniał układ pomp. W jego skład wchodziło 12 tego typu urządzeń. Obecnie są one wymontowywane.

Zgodnie z harmonogramem demontaż rurociągu rozpocznie się w czwartek – powiedział Kieruzel. Wyjaśnił, że pierwszy zostanie rozebrany odcinek, który został ułożony na moście pontonowym przez Wisłę. – To umożliwi wojskom inżynieryjnym demontaż przeprawy i spławianie jej części – dodał rzecznik Wód Polskich.

Całość instalacji awaryjnego bypassu wybudowanego w 10 dni kosztowała 35 mln zł netto.

Czytaj też:

Awaria „Czajki” zakończona. Ścieki płyną naprawionym kolektorem

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone