SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Słupianka przestanie podtapiać? RZGW o przebudowie koryta rzeki

fot. OSP Słupno

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej planuje przebudowę koryta rzeki Słupianka w powiecie płockim i wzmocnienie jej brzegów. Ma to zabezpieczyć Słupiankę przed wylewaniem. Podczas lipcowych nawałnic wezbrana rzeka spowodowała zniszczenia gminnej infrastruktury na co najmniej 8 milionów złotych.

Planujemy wykonać przebudowę koryta Słupianki wraz z umocnieniem brzegu. Będzie to kontynuacja prac, które rozpoczęliśmy w 2019 roku. Wówczas w ramach tego zadania wykonaliśmy zabezpieczenie przeciwpowodziowe osiedla Pocztowa przez podwyższenie lewego brzegu Słupianki – mówi rzeczniczka prasowa warszawskiego oddziału RZGW Urszula Tomoń.

Ta inwestycja obejmie odcinek Słupianki na terenie Podolszyce-Borowiczki oraz Borowiczki-Pieńki, Cekanowo i Słupno – wylicza Tomoń.

Mamy przygotowaną dokumentację na projekt „Zabezpieczenie przeciwerozyjne i przeciwpowodziowe Słupianki”. Kolejno do pozyskania będą niezbędne decyzje i zgody na wykonanie prac, a te zaplanowane są na lata 2022-23 – wyjaśnia rzecznika RZGW.

Przebudowa Słupianki miałaby rozpocząć się w przyszłym roku i potrwać dwa lata.

Lipcowa nawałnica

Rejon Płocka był jednym z tych, który najbardziej ucierpiał wskutek lipcowych nawałnic na Mazowszu. Interwencje strażaków w mieście i powiecie liczono w tysiącach. Zgłoszenia dotyczyłu głównie podtopień, zalanych dróg oraz przewróconych drzew i oberwanych gałęzi. Najgorsza sytuacja była właśnie gminie Słupno. Ulewny deszcz spowodował wylanie Słupianki. Zerwane zostały dwa mosty – w miejscowości Mijakowo i Szeligi. Zniszczeniu uległy przepusty, budynek szkoły oraz przedszkola.

Czytaj też:

Mieszkańcy gminy Słupno k. Płocka odcięci od świata. Pomoże wojsko

„Są tu miejsca odcięte od świata”. Wójt Słupna wnioskuje do wojewody

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone