SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Słuchowisko według opowiadania J. Conrada w „Wieczorze literackim”

Joseph Conrad/fot. Alvin Langdon Coburn, Public domain, via Wikimedia Commons

Dziecko zesłańców, emigrant, marynarz, wreszcie – jeden z najwybitniejszych Polaków piszących w języku angielskim Joseph Conrad – poza słynnym „Jądrem ciemności” i kilkunastoma innymi powieściami – jest również autorem opowiadania „Jutro”. Słuchowisko na podstawie tego dzieła już dziś „Wieczorze literackim” RDC. Do usłyszenia o godz. 20:05!

Bessie (Zofia Mrozowska) mieszka z niewidomym ojcem. Ich sąsiadem i gospodarzem domu jest kapitan Hagberd (Władysław Krasnowiecki), który od szesnastu lat poszukuje swojego syna Harry’ego. Codziennie na niego czeka, mówiąc, że Harry przyjdzie „jutro”. Gdy Harry w końcu się pojawia, kapitan nie wierzy, że to jego syn…

Autorem adaptacji opowiadania Josepha Conrada jest Michał Tonecki. Słuchowisko wyreżyserował Jerzy Rakowiecki – w „Wieczorze literackim” RDC mogliśmy wysłuchać inne jego słuchowiska, takie jak „Jeszcze jeden dzień” czy „Dom na latawcu”.

Asystentem Rakowieckiego przy realizacji „Jutra” był Juliusz Owidzki. Słuchowisko zrealizował Andrzej Pruski, muzykę skomponował Zbigniew Wiszniewski, a za przekład odpowiadała Aniela Zagórska. Emisja miała miejsce 1 sierpnia 1957 roku.

Aktorzy występujący w słuchowisku:

Edmund Fidler – Ojciec Bessie
Władysław Krasnowiecki – Kapitan Hagberd, były szyper przybrzeżny
Zofia Mrozowska – Bessie
Józef Nowak – Harry, syn kapitana Hagberda

Ponadto w audycji gośćmi Jana Bończy-Szabłowskiego będą: dziennikarz Jacek Rakowiecki – syn reżysera słuchowiska Jerzego Rakowieckiego, Marzena Gryzińska, która opowie o sztuce aktorstwa i planach Teatru Rampa, w którym pracuje, oraz Jakub Przebindowski – aktor i reżyser, z którym porozmawiamy m.in. o spektaklu „Antoine”, który przedstawia historię najsłynniejszego fryzjera świata Antoniego Cierplikowskiego.

Zapraszamy w sobotę o 20:05!

Radia dla Ciebie można słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych oraz online na www.rdc.pl/rdcplayer.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone