SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Słuchowisko „Biała śmierć” dziś w „Wieczorze literackim” RDC!

Ryszard Bacciarelli/fot. P. Łoś/RDC

Autor ponadczasowych powieści dla dzieci i młodzieży („Wakacje z duchami”, „Podróż za jeden uśmiech”) Adam Bahdaj pisał również kryminały milicyjne. Jego „Portret z paragrafem” stał się inspiracją do powstania słuchowiska „Biała śmierć”, na które już dziś zapraszamy do „Wieczoru literackiego” RDC. Do usłyszenia o 20:05!

Słuchowisko według powieści „Portret z paragrafem” napisanej przez Adama Bahdaja pod pseudonimem Dominik Damian to misterna intryga kryminalna. Jeden z pracowników tartaku – Janik (Ryszard Bacciarelli) za przyzwoleniem dyrekcji zakładu dopuszcza się przestępstw. Inspektor nadzorujący zakład znajduje wiele nadużyć, a w międzyczasie Janik zapada się pod ziemię. Dodatkowo w zakładzie znaleziono zwłoki ubrane w garnitur Janika, są tam też jego dokumenty. Były pracownik tartaku – Darmosz (Mieczysław Milecki), zwolniony, ponieważ nie chciał ukrywać przestępstw i przestępców, postanawia na własną rękę przeprowadzić śledztwo dotyczące zwłok i Janika.

Autorem adaptacji jest Andrzej Wiktor Piotrowski, a słuchowisko wyreżyserował Wiesław Opałek. W Polskim Radiu „Biała śmierć” została nagrana 15 lipca 1965 roku. Premiera zaś odbyła się 6 marca 1966 roku.

Aktorzy występujący w słuchowisku:
Wojciech Zagórski
Andrzej Tomecki
Tadeusz Surowa
Stefan Śródka
Janina Seredyńska
Zdzisław Salaburski
Zbigniew Oksza
Wiktor Nanowski
Konrad Morawski
Mieczysław Milecki
Irena Jaglarzowa
Rudolf Gołębiowski
Henryk Borowski
Ryszard Bacciarelli

Przed słuchowiskiem, w „Wieczorze literackim” RDC o twórczości Adama Bahdaja Łukasz Jasina będzie rozmawiał z prezesem Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich – Małgorzatą Karolina Piekarską. Drugim gościem w audycji będzie aktor Krzysztof Szczepaniak, który w stołecznym Teatrze Dramatycznym wystąpił w takich spektaklach jak „Sługa dwóch panów” czy „Kabaret”.

Zapraszamy w sobotę o 20:05!

Radia dla Ciebie można słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych oraz online na www.rdc.pl/rdcplayer.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone