SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Słuchowisko „5:0 dla młodości” w „Wieczorze literackim” RDC

Mieczysław Pawlikowski w roli Zagłoby/fot. kadr z filmu

Jak wyglądała odbudowująca się po II wojnie światowej Warszawa? Jak wspominali stolicę ci, którzy znali ją przed tragicznymi wydarzeniami? O tym już dziś. W „Wieczorze literackim” RDC słuchowisko „5:0 dla młodości” autorstwa Krzysztofa Śliwy i Stanisława Ciechomskiego, w reżyserii Mieczysława Pawlikowskiego. Zapraszamy o 20:05!

Słuchowisko „5:0 dla młodości” opowiada o odbudowującej się po II wojnie światowej Warszawie. Grupa młodzieży przyjechała zwiedzać miasto. Pierwszym przystankiem jest pałac Branickich, oglądają również Kolumnę Zygmunta i domy Starego Miasta. W autobusie wysłuchują wspomnień pasażera o Warszawie sprzed wojny, a na budowie rozmawiają z murarzem o jego pracy i zaangażowaniu budowlańców w odbudowie Warszawy.

Autorami scenariusza do oryginalnego słuchowiska Teatru Polskiego Radia są Krzysztof Śliwa i Stanisław Ciechomski. Reżyserem Mieczysław Pawlikowski znany z roli Zagłoby w Panu Wołodyjowskim. Premierę miało 28 września 1952 roku.

W słuchowisku występują: Roland Juliusz, Pilszak Danuta, Nowicki Tadeusz, Narożny Zdzisław, Machowski Wiesław, Janczar Tadeusz, Flur Jacek, Fijewski Tadeusz, Fijewska Barbara, Byszewski Czesław.

W audycji nie zabraknie też interesujących rozmów. Gośćmi „Wieczoru literackiego” będą Paweł Łepkowski. Dziennikarz historyczny (Rzeczpospolita) opowie o Mieczysławie Pawlikowskim, który podczas II wojny światowej był żołnierzem Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

W drugiej części audycji Jerzy Radziwiłowicz i Anna Dymna będą wspominać zmarłego niedawno Jerzego Trelę.

Radia dla Ciebie można słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych oraz online na www.rdc.pl/rdcplayer

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone