SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ślisko na drogach. Ekspert radzi, jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji

fot. PAP/Darek Delmanowicz

W dzień roztopy, wieczorem i w nocy mróz – to trudne warunki do jazdy, drogi w wielu miejscach na Mazowszu są śliskie. Kuba Bielak z Akademii Bezpiecznej Jazdy wyjaśnia w rozmowie z Radiem dla Ciebie jak prowadzić auto, aby zapobiec niebezpiecznym sytuacjom.

Kluczem jest spokojna jazda. A co w momencie wpadnięcia w poślizg? Wyjaśnia Kuba Bielak  – współzałożyciel i zarządzający Akademią Bezpiecznej Jazdy w Warszawie, ekspert z dziedziny bezpieczeństwa jazdy samochodem: – Co ja mogę zrobić w tym samochodzie? Niewiele. Skręcać, hamować i przyspieszać. W zależności od tego, jak bardzo gwałtownie będę to robił, tym bardziej narażony jestem na poślizg (…) Brak gwałtowności to fundament jazdy zimą.

Bielak dodaje, że im szybciej zareagujemy na poślizg, tym większa szansa na to, że wyjdziemy z niego obronną ręką. Za kierownicą najczęściej gubi nas brawura, brak doświadczenia i zbyt gwałtowna jazda. – Z punktu widzenia techniki, każde gwałtowne działanie za kierownicą to obniżenie przyczepności – podkreśla ekspert.

Ponadto trzeba przewidywać zachowania innych uczestników ruchu – zaznacza Bielak. – Zbierajmy jak najwięcej informacji o drodze, którą jedziemy. Czy ja informacje o drodze biorę tylko ze świateł stopu auta przede mną, czy to jednak nie wystarczy i chcę wiedzieć, co jedzie przed tym samochodem – radzi nasz rozmówca.

Początkującym kierowcom specjaliści przypominają, że zdanie egzaminu na prawo jazdy powinno być początkiem edukacji motoryzacyjnej, a nie jej ukończeniem.

Czytaj też:

Zima wyzwaniem i sprawdzianem umiejętności dla kierowców

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone