SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Śledź czy sardynka? Codex Alimentarius WHO radzi, jak świadomie kupować ryby

fot. Pexels

Na etykietach sardynek często możemy znaleźć informację, że ryba znajdująca się w środku to szprotka lub śledź. Sardynka to nie tylko termin naukowy, ale i nazwa zwyczajowa. Istnieją jednak pewne regulacje prawne, dotyczące tego, co sardynką możemy nazywać – Codex Alimentarius, czyli kodeks żywnościowy WHO.

O tym, że ryby zdrowe są i warto się nimi pożywiać, wiemy nie od dziś. Powszechna staje się również świadomość konsumencka – coraz częściej czytamy etykiety, chcemy wiedzieć dokładnie co kupujemy. Jak się okazuje, świadome czytanie opisów ryb w puszkach może bardzo zdziwić kupującego.

Śledź, szprotka czy sardynka?

Na etykietach sardynek często możemy znaleźć informację, że ryba znajdująca się w środku to szprotka lub śledź. Sardynka to nie tylko termin naukowy, ale i nazwa zwyczajowa ponad 20 gatunków określanych wspólną nazwą sardynele. Istnieją jednak pewne regulacje prawne, dotyczące tego, co sardynką możemy nazywać – Codex Alimentarius, czyli kodeks żywnościowy WHO. Jak powiedział dr Zbigniew Karnicki z Morskiego Instytutu Rybackiego i Państwowego Instytutu Badawczego, dyskusja w ramach kodeksu żywnościowego trwała długo, ale ostatecznie zostało jasno określone, jak powinno się nazywać produkty produkty rybne.

Sardynka prawdziwa

Prawdziwa sardynka europejska to jedyna ryba, która pod tą nazwą może być produkowana i sprzedawana. Pozostałe produkty, na przykład ze szprota, powinny być opisane jako sardynka bałtycka – wyjaśnił. Sardynka to ryba z rodziny śledziowatych, Sardina pilchardus i, jak podkreślił biolog, z niczym jej pomylić nie można. Występuje w ciepłej części świata. – Prawdziwe sardynki produkowane są głównie przez Maroko, Portugalię i Hiszpanię – powiedział. Podkreślił również, że te prawdziwe sardynki w puszce muszą być pokryte łuską. – To zachowuje smak i konsystencję ryb – dodał.

Więcej o Codex Alimentarius oraz o świadomym kupowaniu żywności na stronie World Health Organization.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone