SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Skóry zagrożonego wyginięciem pytona w przesyłce z Indonezji

fot. Izba Administracji Skarbowej w Warszawie

Funkcjonariusze służby celno-skarbowej z Mazowsza zatrzymali przesyłkę ze skórami zagrożonego wyginięciem pytona siatkowego. Paczka została wysłana z Indonezji i miała trafić na Ukrainę.

O przejęciu podejrzanej paczki poinformowała w środę rano rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, Anna Szczepańska. Przesyłka została nadana w Indonezji i miała trafić na Ukrainę. Oddział Celny I Pocztowy w Warszawie był tylko punktem, z którego miała zostać przekazana dalej. Funkcjonariusze prześwietlili pakunek i odkryli, że w środku znajdują się skóry węży.

Wykorzystywane do produkcji odzieży

Było to dziesięć sztuk skór pytona siatkowego, gatunku zagrożonego wyginięciem i chronionego Konwencją Waszyngtońską CITES. Skóry węży tego gatunku ze względu na oryginalne wzory są wykorzystywane do produkcji odzieży, obuwia oraz galanterii skórzanej – podała Szczepańska.

Rzeczniczka dodała, że paczka nie miała wymaganej dokumentacji, w tym zezwoleń eksportowych oraz informacji o pochodzeniu skór węży. – Nie można było ustalić, czy węże te były hodowane w celach handlowych, czy zostały upolowane w naturalnym środowisku – tłumaczy rzeczniczka.

IAS przypomina, że nielegalny przewóz przez granicę Unii Europejskiej okazów gatunków chronionych przepisami CITES jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat oraz konfiskatą przewożonych okazów.

Szczególna kontrola

Anna Szczepańska powiedziała, że izba skarbowa stale zapobiega nielegalnemu handlowy zagrożonymi gatunkami zwierząt, a także roślinami. Poinformowała też, że celnicy szczególnie uważnie kontrolują przesyłki z krajów azjatyckich, gdyż częściej niż w innych trafia się w nich niedozwolona zawartość. Poza kontrolą paczek i zatrzymaniami przemytników, edukatorzy prowadzą zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. – Wszystko po to, by świadomość społeczeństwa w zakresie zwierząt i roślin objętych ochroną była coraz większa – tłumaczy rzeczniczka.

Czytaj też:

Policjanci skonfiskowali 13 tys. sztuk papierosów bez akcyzy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone