SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Toksyczne odpady w Ludwikowie k. Płońska. WIOŚ: nie ma zagrożenia

Składowisko w Ludwikowie w powiecie płońskim/fot. RDC

To nie są substancje zagrażające ludziom i środowisku – znamy wyniki próbek pobranych z pojemników znalezionych na nielegalnym składowisku w Ludwikowie pod Płońskiem.

Na prywatnej posesji w drewnianej szopie odkryto ponad sto tysięcy litrów z płynami poprzemysłowymi.Strażacy pobrali sześć próbek – mówi Milena Nowakowska, rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie. – Z żadnej z nich nie znajdują się substancje, które w szczególnie zły sposób mogą wpłynąć na zdrowiu bądź życie ludzi – tłumaczy.

Inspektorzy WIOŚ z udziałem policji i straży pożarnej odkryli na nieutwardzonej powierzchni 401 beczek plastikowych o pojemności 200 litrów oraz 31 mauzerów, czyli sześciennych pojemników o pojemności tysiąca litrów każdy. – Beczki umieszczone były na paletach i owinięte folią, a 40 z nich ustawiono w drewnianej stodole – dodaje Nowakowska.

Okazało się, że to odpady poprzemysłowe – w beczkach znajdowała się zanieczyszczona woda oraz substancje stałe, które prawdopodobnie pochodziły z czyszczenia maszyn przemysłowych. Beczki miały zostać przywiezione przez osobę, która wynajęła budynek gospodarczy od właściciela. Okazało się, że to fikcyjna firma i nikt taki nie istnieje. Właściciela przesłuchano,ale nie usłyszał zarzutów.

Mieszkańcy są wstrząśnięci. Jak mówią, widzieli w okolicy podejrzane ciężarówki.

Policja zabezpieczyła nielegalne składowisko. Sprawa jest w toku.

Według szacunków ekspertów udział szarej strefy w gospodarce odpadami sięga 30-50 procent ujawnionych obrotów. Natomiast straty są rzędu 2,5 mld zł rocznie.

Czytaj też:

Skażona gleba we wsi Wiatrowiec. WIOŚ przedstawił wyniki badań

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone