SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Składowanie osadów z „Czajki”. WIOŚ: wyniki kontroli w grudniu

Składowisko osadów z oczyszczalni "Czajka"/fot. PAP/Zbigniew Rumień

W grudniu zostaną przedstawione całościowe wyniki kontroli prowadzonych przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska w przedsiębiorstwach zajmujących się zagospodarowaniem osadów ściekowych z „Czajki” – poinformowała w piątek rzecznik WIOŚ w Warszawie Milena Nowakowska.

Milena Nowakowska wyjaśniła, że kontrole mają bardzo szeroki zakres i prowadzone są w sposób krzyżowy w siedmiu województwach, to znaczy, że porównywane są wyniki uzyskiwane w zakładach przetwarzania odpadów z „Czajki” z wynikami kontroli w stołecznym MPWiK. Prace koordynuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Awaria spalarni osadów

Działania sprawdzające w firmach odbierających osady ściekowe pochodzące z oczyszczalni „Czajka” w Warszawie oraz Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji podjęto po tym, kiedy we wrześniu ujawniono, iż w stołecznej oczyszczalni nie działa Stacja Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych (STUOŚ). Okazało się wówczas, że osady – czyli produkt uboczny powstający podczas oczyszczania ścieków – wywożone są od grudnia ubiegłego roku do siedmiu województw: wielkopolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego.

Prezes Zarządu stołecznego MPWiK Renata Tomusiak zapewniła podczas czwartkowego posiedzenia Rady Warszawy, że odpady wywożone z „Czajki” nie są niebezpieczne dla środowiska. Poinformowała ponadto, że obecnie naprawiana jest pierwsza linia w STUOŚ. Prace mają zakończyć się w drugiej połowie grudnia. Po uruchomieniu linia ta ma spalać 85 proc. odpadów z „Czajki”.

Osady ściekowe, które do grudniowej awarii utylizowano w „Czajce”, pochodzą ze wszystkich oczyszczalni należących do MPWiK, czyli z zakładów: „Czajka”, „Południe”, „Pruszków” i „Dębe”.

Czytaj też:

Warszawa. Prezes MPWiK: naprawa kolektorów przed 15 listopada

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone