SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Dziś na Mazowszu bardzo silny wiatr. Jest ostrzeżenie IMGW

fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Dziś na Mazowszu będzie mocno wiało. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 1. stopnia przed silnym wiatrem także w województwie mazowieckim. – W czwartek będzie do 18 stopni Celsjusza, ale też bardzo silny wiatr – mówi Radiu dla Ciebie Grzegorz Walijewski z IMGW.

Temperatura będzie skutecznie obniżana przez bardzo silny wiatr, który będzie wiał średnio z prędkością od 25 do 40 km/h, w porywach do 80 – podaje synoptyk.

W czwartek Polska znajdzie się w zasięgu głębokiej zatoki niskiego ciśnienia z frontem chłodnego powietrza, który w ciągu dnia będzie przemieszczał się z zachodu na wschód kraju. To w związku z tym będzie deszczowo i bardzo wietrznie.

Najbardziej będzie wiało w wysokich partiach gór – nawet do 130 km/h, z kolei na Bałtyku zapowiadany jest bardzo silny front. Przelotne opady deszczu zaś możliwe są w całym kraju.

W piątek trochę lepiej

Jak mówi Walijewski, w piątek pogoda nieco się poprawi. – Mimo wszystko wiatr jeszcze będzie odczuwalny, więc choć nie będzie wydanych ostrzeżeń, nadal trzeba będzie na siebie uważać. Trzeba pamiętać, że prędkość wiatru w porywach do 80 km/h jest bardzo niebezpieczna. Taka wartość może łamać gałęzie czy drzewo, może nawet uszkodzić budynek – wyjaśnia synoptyk.

W przypadku pierwszego stopnia ostrzeżenia przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Dlatego w związku z wydanym alertem należy m.in. pochować z ogródków i balkonów wszystkie przedmioty, które wiatr może porwać.

Czytaj też:

Polscy muzycy zagrali dla Papieża Franciszka. „Bezcenne emocje”

 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone