SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Siedlce. Śledczy przesłuchali 10 osób ws. fałszywej zbiórki internetowej

Prokuratura Rejonowa w Siedlcach/fot. siedlce.po.gov.pl

Do Prokuratury Rejonowej w Siedlcach zgłaszają się pierwsze osoby poszkodowane w zbiórce na leczenie fałszywej choroby nowotworowej. Suma wyłudzona przez podejrzaną w tej sprawie siedlczankę Agatę K. sięga ponad 400 tys. zł.

Dotychczas zeznania złożyło około dziesięciu osób – poinformowała prokurator rejonowy Katarzyna Wąsak. – Dobrze by było, gdyby poszkodowani powiedzieli, w jaki sposób zostali oszukani, czy czują się oszukani. Do tego dołączyli jakieś wydruki, w jaki sposób to robili, czy na przykład internetowo, z jakiego konta poszedł przelew, na jaką kwotę. Takie typowe rzeczy dotyczące oszustwa – dodała.

Kilkanaście zgłoszeń odnotowała także policja. – Osoby wpłacały różne kwoty – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wszystkie chcą, aby te środki trafiły na cel charytatywny –  tłumaczy Agnieszka Świerczewska, rzeczniczka siedleckiej komendy.

40-letnia Agata K. przyznała się do winy. Z pieniędzy ze zbiórki uczyniła sobie stałe źródło dochodu. W jej domu zabezpieczono markowe torebki i portfele oraz trzy motocykle, a także około 40 tysięcy złotych na rachunkach bankowych. Podejrzana o wyłudzenie przebywa w areszcie tymczasowym. Grozi jej do 15 lat więzienia.

Brak dokumentacji, pokrętne tłumaczenia

Zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa złożyła dziennikarka Justyna Janusz, która rozmawiała z 40-latką. – Pani Agata nie potrafiła przedstawić ani jednego dokumentu poświadczającego o tym, że jest chora, nie ma ani jednego wyniku badania, nawet badania krwi. Nie ma karty z diagnozą, mimo że – jak twierdzi – przechodziła cały cykl chemioterapii, cztery cykle radioterapii, przechodziła operację wycięcia guza pochwy, wycięcia guza na pęcherzu – mówi.

Zbiórka trwała ponad rok. Internautów zaniepokoił brak dokumentacji medycznej. Liczbę poszkodowanych szacuje się na ponad 6 tysięcy.

Czytaj też:

Agata K. trafiła do aresztu na 3 miesiące. Miała wyłudzić 400 tys. zł

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone