SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Teleopieka dla seniorów w kolejnych miastach Mazowsza

Teleopaska/fot. www.um.warszawa.pl

Ponad stu najstarszych mieszkańców regionu siedleckiego weźmie udział w pilotażowym programie teleopieki na Mazowszu. Chodzi o tzw. opaski życia, które w przypadku zasłabnięcia czy gorszego samopoczucia połączą seniora z dyspozytorem pogotowia. Biorą w nim udział miasto Siedlce, Węgrów, Łochów, Garwolin, gmina Liw oraz gmina Siedlce.

To bardzo ważny projekt – powiedziała Elżbieta Lanc z zarządu województwa. – Przycisk życia ratuje naszych podopiecznych. Nie zawsze te osoby muszą być w Domu Opieki Społecznej,  w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Często wystarczy takie poczucie bezpieczeństwa, że gdyby coś się stało, ten przycisk życia, który będzie łączył z centrum alarmowym ratuje życie. Seniorzy będą bezpieczni, ale też my, którzy odpowiadamy za ich bezpieczeństwo – dodała.

Z pilotażu programu skorzysta miasto Węgrów. Burmistrz Paweł Marchela zdradza, jak będzie przebiegało typowanie osób do projektu. – Programem zostanie objętych około 30 osób. Koordynować projekt będzie miejska instytucja – Centrum Pomocy Społecznej. Wybierze uczestników, zapewni obsługę i monitorowała efekty – dodał Marchela.

Na całym Mazowszu z pilotażu teleopieki skorzystają 652 osoby powyżej 60. roku życia, z łącznie 28 samorządów. Urząd Marszałkowski przeznaczył na ten cel w tym roku 202 tys. złotych. Koszty pilotażu programu w kolejnym roku przejmą gminy.

Czytaj też:

Kolejne osoby włączone do systemu teleopieki. Opaska ratuje życie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone