SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Siedlce mają Centrum Symulacji. Zyskają studenci medycyny

W Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa w Siedlcach otwarto Centrum Symulacji Medycznej. fot Beata Głozak

W Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa w Siedlcach otwarto Centrum Symulacji Medycznej. W efekcie w budynku powstały kopie sal szpitalnych ze specjalistycznym sprzętem będącym na wyposażeniu placówek służby zdrowia.

Studenci medycyny mogą lepiej przygotować się do zawodu. – Wszyscy studenci, którzy będą u nas, mają możliwość wykonywania zadań o podwyższonym ryzyku, gdzie normalnie student nie byłby dopuszczony na oddziale do prawdziwego pacjenta. Tutaj na symulatorze nie  obawiamy się tego, że może zrobić człowiekowi krzywdę – tłumaczy Anna Bednarczyk, kierownik pracowni symulacji.

Przede wszystkim jednak w Centrum Symulacji znajduje się SUZI, czyli symulator wysokiej wierności. To kobieta-pacjentka ubrana w szpitalną piżamę, na której będą wykonywane zabiegi. – Możemy zasymulować drgawki, wszystkie szmery oddechowe, wszystkie szmery jelitowe. Możemy ustawić też różne rodzaje źrenic – tłumaczy technik symulacji medycznych Michał Jaroszkiewicz.

Koszt budowy i wyposażenia centrum to około 2,5 mln zł. W znajdującym się na drugim piętrze kompleksie jest 6 sal – niskiej, pośredniej i wysokiej wierności, 2 sale do ćwiczenia umiejętności technicznych i sala egzaminacyjna. Inwestycja powstała z dofinansowania unijnego i środków własnych placówki.

Czytaj też: Robot da Vinci w siedleckim szpitalu. Prezes: to krok w stronę XXII wieku

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone