SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Siedlce. Drugi stopień zagrożenia pożarowego w lasach

Pożary na Mazowszu, zdj. ilustracyjne/fot. facebook.com/Ochotnicza-Straż-Pożarna-w-Zabłociu

Rośnie zagrożenie pożarowe w siedleckich lasach. Od wczoraj obowiązuje drugi stopień w trzystopniowej skali. Cały czas brakuje opadów, a chłodne dni i noce sprawiają, że na drzewach nie ma liści, które zapewniają wilgoć. Leśnicy i strażacy apelują o ostrożność.

Drugi stopień zagrożenia pożarowego to już stopień alarmowy, powinniśmy uważać korzystając z lasu. Jest wystarczająco sucho, żeby wybuchł pożar – tłumaczy rzecznik nadleśnictwa, Michał Dziedzic.

– Jeśli w najbliższych dniach nie spadnie deszcz a temperatura będzie rosła, to w majowy weekend zagrożenie może być duże – mówi Dziedzic. – O ryzyko pożaru będzie już bardzo nietrudno, zwłaszcza, że sezon wiosenny jest okresem, kiedy w dalszym ciągu wypala się trawy czy łąki. Powinniśmy być ostrożni i stosować się do przepisów prawa. Nie wolno rozpalać ognia do 100 metrów od granicy lasu, ani w jego obrębie – dodaje.

Leśnicy przypominają, że za rozpalenie ogniska w niedozwolonym miejscu w lesie grozi mandat do 500 zł.

Reszta Mazowsza

W tej chwili pozostałych nadleśnictwach województwa sytuacja jest lepsza, ale rzecznik mazowieckiej straży pożarnej, Karol Kierzkowski ostrzega, że to może się zmienić.

Jest to związane z tym między innymi, że wegetacja wiosenna nie przyspieszyła. Cały czas są dość chłodne noce i dnie. W momencie, gdy się bardziej zazieleni, będzie większa wilgotność ściółek. Liście i świeża trawa to taka bariera ochronna, która ogranicza rozprzestrzenianie się pożaru – tłumaczy.

Do tej pory na Mazowszu odnotowano 92 pożary lasów w tym tylko w kwietniu około 70.

Czytaj też: Pożar lasu pod Zielonką. Straż: będzie ich coraz więcej 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone