SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Sezon na przestępczość nieletnich. Policja uruchomiła infolinię

Dwa ciała w Kiełpinie/fot. Policja Mazowsze/Twitter

Pijaństwo, przemoc wobec rówieśników, wandalizm – wakacje to dla młodzieży nie tylko odpoczynek, ale też i czas, gdy najczęściej łamią prawo. Żeby ograniczyć takie zdarzenia, w Ostrołęce został uruchomiony specjalny numer telefonu, pod którym można zgłaszać informację dotyczące przestępstw popełnionych przez osoby nieletnie.

Policjanci z ostrołęckiego zespołu do spraw profilaktyki społecznej i patologii uruchomili numer telefonu, pod który można zgłaszać przypadki np. kradzieży, wymuszeń rozbójniczych, pobić czy bójek popełnianych przez osoby nieletnie.

Przypominamy również, że osoby nieletnie nie są, jak niektórym błędnie się wydaje, bezkarne. Odpowiadają one za swoje postępowanie przed sądem rodzinnym i nieletnich, który dysponuje dużą ilością środków karnych i wychowawczych – powiedział rzecznik prasowy ostrołęckiej policji kom. Tomasz Żerański.

Tego rodzaju zgłoszenia można przekazywać bezpośrednio do Zespołu do Spraw Profilaktyki Nieletnich i Patologii pod numery telefonów 47 704 14 89 bądź 47 704 14 98.

Nastolatki i kłopoty z prawem

Choć mundurowi z wydziałów prewencji każdego roku przeprowadzają z dziećmi i młodzieżą setki spotkań profilaktycznych, których liczba zwiększana jest w maju i czerwcu, z początkiem wakacji pojawiają się kolejne doniesienia o nastolatkach mających kłopoty z prawem.

We wtorek nad ranem policjanci zatrzymali sześć osób, które jak wynikało ze zgłoszenia, mogły mieć związek z uszkodzeniami pojazdów na osiedlu Kazimierza Wielkiego we Włocławku. Wśród zatrzymanych były trzy osoby nieletnie, 15- i 17-letnie. Mundurowi sprawdzili trzeźwość zatrzymanych i ustalili, że dwoje nieletnich było pod wpływem.

Tydzień wcześniej na terenie jednego z byłych kompleksów wypoczynkowych w gminie Mińsk Mazowiecki policjanci z drogówki interweniowali wobec upojonej alkoholem grupy młodych osób. Z trójką nastolatków nie było żadnego kontaktu, czuć było od nich silną woń alkoholu, dławili się wymiocinami. Na widok funkcjonariuszy dwie osoby zaczęły uciekać. Jedna z nich wbiegła do zbiornika wodnego, przewróciła się i zaczęła się topić. Policjant wskoczył za nią i udzielając pomocy, wyciągnął na brzeg.

Apel do rodziców

Policjanci apelują do rodziców młodych ludzi o zwiększenie nadzoru nad swoimi dziećmi.

Rodzice muszą wiedzieć, gdzie i z kim przebywa ich dziecko. Rozmawiajmy z młodzieżą, jak spędza czas, co planuje robić w wolne dni. Takie zainteresowanie ze strony opiekunów może przyczynić się do większej ostrożności nastolatków i właściwego zachowania – zaapelował podkomisarz Marcin Zagórski z mińskiej policji.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej dla Warszawy-Pragi Katarzyna Skrzeczkowska zwróciła uwagę, że nie chodzi tylko o wykroczenia i drobne przestępstwa.

Nastolatki dopuszczają się też czynów zagrożonych wysokimi karami i często są zdziwione, że mając 17 lat, będą za nie odpowiadać jak dorośli – powiedziała.

Jako przykład wakacyjnego zagrożenia podała przestępstwa „na wnuczka”, gdy wzbudzający sympatię i zaufanie nastolatkowie są wykorzystywani do przejęcia funduszy od oszukanych osób.

W 2021 roku, jak podaje Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji, doszło do ponad 18 tys. 399 czynów karalnych popełnionych przez nieletnich. To ponad dwa procent wszystkich popełnionych w Polsce przestępstw.

Czytaj też:

Dwie osoby z zarzutami w sprawie handlu podróbkami pod Warszawą

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone