SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

„Uważajmy w sezonie grzewczym”. Apel kominiarzy i strażaków

fot. RDC

Z początkiem sezonu grzewczego zaopatrzmy się w niezbędne czujki. Strażacy apelują o zabezpieczenie się na wszelki wypadek. Dogrzewanie się przy pomocy wszelkich piecyków w połączeniu z nieszczelnościami, może grozić nawet śmiercią. Ważne są też regularne kontrole.

Czujniki powinny pojawić się wszędzie, gdzie są instalacje grzewcze – informuje komendant główny PSP Andrzej Bartkowiak. – Inna sytuacja jest w bloku mieszkalnym, gdzie jest zasilania z świetlika miejskiego, a inna w domach mieszkalnych czy wielorodzinnych, gdzie znajduje się piec gazowy lub na opał stały – zaznacza.

Zawsze rozpalajmy z rozwagą i nie przesadzajmy – dodaje Bartkowiak. – Niebezpiecznym elementem jest pęknięcie komina na całej rozciągłości. Gdy w takiej sytuacji dołożymy do pieca na całą noc, wtedy przez całą noc ulatniać do mieszkania będzie się gaz. Mamy wtedy zagrożenie zatrucia a nawet śmierci – ostrzega.

Cichy zabójca

Strażacy przypominają, że zawsze czyha cichy i bezwonny zabójca, czyli tlenek węgla. – Gdy zaczyna nas boleć głowa, zaczynamy być senni, powinniśmy szybko reagować. Często się zamykamy i pogarszamy sytuację a powinniśmy przewietrzać – radzi.

Strażacy zachęcają do odwiedzania jednostek PSP i OSP, gdzie można dowiedzieć się wszystko na temat czujników. W razie z problemów z montażem – strażacy służą pomocą.

Ważne kontrole

Instalacje grzewcze powinny być kontrolowane co najmniej raz w roku – przypominają natomiast kominiarze.

Nie bójmy się zaprosić kominiarza do kontroli – mówi Mirosław Antos z Krajowej Izby Kominiarzy. – Na widok kominiarza chwyć się za guzik i zaproś go do domu, bo jeśli tego nie zrobisz to guzik z tego zostanie. Czujka przeciwpożarowa nigdy nie zastąpi prewencji w postaci systematycznych przeglądów – podkreśla.

Takie kontrole powinniśmy robić co sezon – dodaje Antos. – Kominy powinny być czyszczone co trzy miesiące w okresie ich użytkowania, niezależnie od systemu ogrzewania jaki mamy. Gdy mamy urządzenia gazowe zalecamy czyszczenie komina co sześć miesięcy – zaleca kominiarz.

Niebezpieczne palenie śmieci

Zdaniem kominiarza, Polacy cały czas kombinują w kwestii grzania.

Często jesteśmy świadkami różnych uchybień w instalacjach – mówi. – Wielu Polaków spala śmieci, które powinny być w inny sposób utylizowane, takie jak butelki plastikowe, płyty wiórowe, ubrania. Często nie dopuszczają się tego najbiedniejsi ludzie, a ci średnio sytuowani, którzy chcą zaoszczędzić na ogrzewaniu, jednocześnie powodując zagrożenie pożarowe u siebie w domu – zaznacza.

Od początku roku mazowieccy strażacy interweniowali przy blisko 3430 pożarach mieszkań. Od września było ich ponad 430. Wśród nich zginęło w sumie 49 osób. W prawie 150 przypadkach powodem interwencji był ulatniający się tlenek węgla. Cichy zabójca zabił od początku roku 3 osoby.

Czytaj też:

PSP przypomina: czujki dymu i czadu mogą uratować życie

Uratował 10-latkę z płonącego mieszkania. Będzie wniosek do prezydenta o medal dla żołnierza WOT

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone