Serce świni w ciele człowieka. Pionierska operacja w USA

  • 13.01.2022 10:05

  • Aktualizacja: 14:18 30.08.2022

To wielki sukces. Pytanie jednak, co przyniesie przyszłość - dr hab. n. med. Paweł Balsam skomentował w "Poranku RDC" pionierski przeszczep serca. Chirurdzy z Maryland School of Medicine z powodzeniem wszczepili serce genetycznie zmodyfikowanej świni 57-letniemu mężczyźnie. Była to ostatnia próba ratowania życia Davida Bennetta.
Przeszczep nie został natychmiast odrzucony. Lekarz z Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, podkreślał że pozostaje czekać na efekty.

- Sam fakt braku ostrego odrzucenia serca od specjalnie wyhodowanej świni, która była pozbawiona jednego z takich węglowodanów, który powodował szybkie odrzucenie, może spowodować, że będziemy mieli narządy. Dzisiaj główną barierą już nie jest technologia przeszczepiania czy opieka nad pacjentem, tylko brak narządów, które mogłyby być wykorzystane do ratowania ludzkich żyć - mówił na antenie Radia dla Ciebie Paweł Balsam.

57-letni David Bennett, który otrzymał wieprzowe serce, wcześniej został uznany za niekwalifikującego się do przeszczepu ludzkiego serca. Obecnie jest ściśle monitorowany przez lekarzy i wciąż jest podłączony do sztucznego płuco-serca, które wspomaga jego nowy organ.

Zapytaliśmy eksperta dlaczego świnia?

- Bo jest genetycznie najbardziej zbliżona do ludzkiego organizmu i wymiar serca jest bardzo zbliżony. Struktura tego serca jest bardzo zbliżona i też młodzież, która się szkoli pod naszym okiem, przechodzi przez etap tak zwanego "animal labu", czyli szkolenia na zwierzętach - wyjaśnił.

W Polsce operacje koordynuje Poltransplant. W minionym roku w całym kraju dokonano 1274 transplantacje narządów od zmarłych dawców i 64 transplantacje od dawców żywych.



Posłuchaj całej rozmowy:

Poranek RDC: lekarze z USA udanie wszczepili człowiekowi świńskie serce

Źródło:

RDC/PAP

Autor:

Cyryl Skiba/PL