SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Seniorzy nie korzystają z internetu. Tylko jedna trzecia jest online

fot. flickr.com

Im starsze osoby, tym mniejsza szansa na znalezienie wśród nich internautów. W grupie seniorów powyżej 70 lat, tylko jedna trzecia korzysta z internetu. O wiele lepiej wyglądają statystyki dla grup 60 i 50-latków. Cyfrowe wykluczenie wśród seniorów było tematem audycji „Jest sprawa” na antenie Radia dla Ciebie.

Im młodsi ludzie, tym większy odsetek z nich korzysta z internetu. – W przypadku grupy 50-latków mówimy już o ponad 70 proc., grupy 60-latków o około 60 proc., a grupy 70-latków i wyższej mówimy już o jednej trzeciej – powiedział w audycji „Jest sprawa” w RDC Dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa, Wojciech Szajnar.

Wiedza dotycząca obsługi cyfrowych technologi wzrasta. – Ten poziom kompetencji cyfrowych rośnie z uwagi na demografię oraz ze względu na to, że coraz więcej spraw urzędowych czy codziennych można załatwić przez internet – dodał Szajnar.

Seniorzy nie mają wytworzonych nawyków związanych z obsługą nowych technologii. – Muszą się ich na nowo uczyć – powiedział Marcin Zagórowski, psycholog społeczny ze Stowarzyszenia Kreatywni 50 plus. – To jest brak zrozumienia dla sfery doświadczeniowej tej osoby. Ona ma doświadczenie sprzed bardzo wielu lat, że jak coś kupuje, to dostaje do ręki. Jedną z trudności jest pomoc w wytworzeniu takiej reprezentacji umysłowej, że w świecie cyfrowym bywa, że nie dostajemy produktu do ręki – dodał gość audycji „Jest sprawa” w RDC.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zachęca do zgłaszania wszystkich przypadków cyfrowego wykluczenia. Można to zrobić w przypadku, gdy podmiot publiczny lub gmina oferuje załatwienie sprawy jedynie przez internet. Wtedy należy dzwonić pod numer: 800 676 676.

Słuchaj też:

Jest sprawa: cyfrowe wykluczenie wśród seniorów

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone