SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Sekret stylu i urody naszych prababek. Jak to robiły przedwojenne kobiety?

fot. fotopolska.eu

„Piękno bez konserwantów” to opowieść o sekretach, którymi nasze prababki żyły, przekazywały swoim córkom, a które zanikły w dzisiejszych czasach. Choć dla nowoczesnych pań jest jeszcze nadzieja. Wystarczy powrócić do naturalnego piękna.

Jak robiły to przedwojenne kobiety? Nie miały dostępu do dzisiejszych kosmetyków, smarowideł, konturówek i manicure hybrydowego. Przedłużanie rzęs również nie było na wyciągnięcie ręki. A jednak, nasze prababki olśniewały nienagannym stylem i urodą. Fotografie przedwojennych elegantek urzekają, a sekret ich wdzięku leżał w naturze.

Lilia panaceum na wszystko

Na przedwojennych fotografiach widzimy piękne, eleganckie kobiety. Żyły prawie sto lat temu, a wyglądają lepiej niż niejedna gwiazda telewizji. Aleksandra Zaprutko-Janicka, autorka książki „Piękno bez konserwantów” zbadała epokę naturalnej mody. – Była to dociekliwość historyka. Zaglądam naszym prababciom w różne, dość intymne miejsca, do kuchni, do łazienki – śmiała się pisarka.

Wspomniała o marce Abarid, która produkowała kosmetyki z lilii, o silnym, aromatycznym zapachu. – Lilia ma niesamowite działanie, a panie przed wojną o tym wiedziały – dodała historyczka. Nawet reklama pudru ze sproszkowanych cebulek białej lilii Abarid mówi, że „Kosmetyki zasada główna, to używać pudru roślinnego, nie zatykającego porów, nadającego cerze świeżość i mat w odcieniu karnacji”.

Bez gorsetów, bez chemii

Po dwudziestoleciu pełnym gorsetów zwykłe kobiety odkryły, że moda jest plastyczna. Matki, córki, żony rozkochały się w pomyśle wyrażania siebie poprzez wolność wyglądu. Autorka podkreśliła, że za pomocą ubioru i makijażu, ówczesne kobiety walczyły o należne im miejsce w zdominowanym przez mężczyzn społeczeństwie. – Maksymilian Faktorowicz, urodzony nad Wisłą, swoją marką znaną dziś jako Max Factor zrewolucjonizował życie kobiet w XX wieku. Wprowadził lekkość makijażu, która powoli, z ekranów filmowych wkroczyła do teatru, i w końcu również na ulice – wyjaśniła.

– Naturalność była podstawą – dodała autorka, tłumacząc, że właśnie naturalność pozwoliła naszym prababkom ujrzeć, że świat leży u ich stóp.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone