SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Sebastian Kaleta: wszystkie umowy dotyczące kamienicy przy Noakowskiego 16 są bezprawne

fot. RDC

Sebastian Kaleta, członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, mówił w RDC o sprawie kamienicy przy ulicy Noakowskiego 16. Ze znalezionych dokumentów wynika, że Roman Kępski, czyli wuj męża prezydent Warszawy, wiedział, że przy sprzedaży nieruchomości doszło do fałszerstwa. – Dotarliśmy do wyroku sądu skazującego Leona Kalinowskiego za fałszerstwo aktu notarialnego oraz zeznań Romana Kępskiego – podkreślił Kaleta.

– W poniedziałek ujawniliśmy dokumenty, które udało się pozyskać w sprawie Noakowskiego 16. Okazuje się, że kamienica została nabyta po wojnie od szmalcowników. Oznacza, że wszystkie transakcje dotyczące tej nieruchomości były nielegalne – powiedział Sebastian Kaleta w RDC. Przypomniał również, że nigdy nie powinno dojść do reprywatyzacji kamienicy, a rodzina Waltzów nie miała prawa do wzbogacenia się z tego tytułu.

Zaginione dokumenty

Kaleta przypomniał postać Leona Kalinowskiego. – To on fałszował pełnomocnictwa od przedwojennych właścicieli, na podstawie których obracał nieruchomościami. Przez 10 lat, od kiedy sprawa reprywatyzacji Noakowskiego 16 była znana, nie było twardych dokumentów świadczących o nielegalności transakcji, były tylko poszlaki wskazujące na fakt skazania Kalinowskiego, były też dokumenty, świadczące o tym, że odbywał karę, jednak brakowało udokumentowanego wyroku. O tym mówił Andrzej Waltz podczas posiedzenia komisji weryfikacyjnej. Stwierdził, że nikt mu nie przedstawił dokumentów skazujących Kalinowskiego za nielegalne przejęcie kamienicy, którą później kupił Roman Kępski, wujek Andrzeja Waltza. My te dokumenty przedstawiliśmy – powiedział Kaleta.

Wyrok dla fałszerza i sędziego

Tej dokumentacji przez lata poszukiwała prokuratura. – Wyszliśmy z założenia, że wszyscy poszukiwali Leona Kalinowskiego. Zapomniano jednak, że Kalinowski miał wspólnika w tym fałszerstwie – Jana Wierzbickiego. Wierzbicki po wojnie został sędzią, a wszyscy sędziowie mają teczki osobowe w Ministerstwie Sprawiedliwości. Sprawdziliśmy jego dokumenty i okazało się, że w wyniku śledztwa dotyczącego kamienicy przy Noakowskiego 16 wszczęto postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Wierzbickiego – mówił Kaleta. W teczce sędziego nie było jednak akt osobowych, ale znaleziono informację o tym, kto prowadził postępowanie. W ten sposób komisja dotarła do akt sądowych z archiwum Sądu Okręgowego w Olsztynie. – W tej dokumentacji było wszystko, czego brakowało – wyrok Kalinowskiego i Wierzbickiego, zeznania światków, w tym Romana Kępskiego. To jasny i udokumentowany obraz powojennego oszustwa – powiedział. Kaleta dodał również, że teczka osobowa sędziego Wierzbickiego wzbudziła dodatkowe wątpliwości komisji weryfikacyjnej, jednak nie może jeszcze zdradzić szczegółów.

– Wszystkie umowy dotyczące tej kamienicy są bezprawne, podpisywały je osoby, które nigdy nie miały prawa dysponować tą nieruchomością – podkreślił Kaleta.

Starania o odzyskanie kamienicy Roman Kępski podjął w 1997 roku. Pozytywna decyzja została wydana w 2003 roku, kiedy już nie żył. Spadkobiercy, do których trafiła nieruchomość – wśród których był małżonek prezydent miasta – przejęli ją w 2006 roku. W tym samym roku kamienica została sprzedana spółce Fenix.

Czytaj więcej:

Jaki: rodzina Waltzów miała pełną świadomość, że próbuje odzyskać kamienicę w złej wierze

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone