SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Schronisko „Na Paluchu” zamknięte, ale adopcja zwierząt nadal możliwa

Zwierzęta ze schroniska "Na Paluchu" czekają na adopcję/fot. UM Warszawa

Schronisko na Paluchu zostało zamknięte dla osób z zewnątrz i wolontariuszy ze względu na ograniczenia wprowadzone przez rząd w związku z epidemią koronawirusa – poinformował w piątek dyrektor tego schroniska Henryk Strzelczyk. Zaznaczył jednak, że adopcje zwierzaków nadal się odbywają, jednak w zmienionym trybie.

Schronisko jest zamknięte dla osób z zewnątrz. Na obecną chwilę, na teren schroniska nie mogą również wejść wolontariusze – poinformował dyrektor schroniska Henryk Strzelczyk. Zaznaczył jednak, że wolontariusze nadal pomagają schronisku. – Zwierzęta, którymi opiekowali się w naszym schronisku, zabrali do siebie do domu, na tzw. dom tymczasowy z przeznaczeniem do adopcji – wyjaśnił.

Zmiany w organizacji pracy

Oprócz sprawowania opieki nas zwierzętami, musimy również zapewnić ochronę pracownikom, którzy opiekują się zwierzętami, ponieważ w przypadku zakażenia, czy objęcia kwarantanną, nie byłoby komu obsługiwać tych zwierząt, a to byłaby dla nas sytuacja krytyczna – zaznaczył.

Dlatego zespół pracowników został podzielony na trzy grupy. – To trzy zespoły, które rotują, pracują co trzeci dzień, dzięki temu nie mają możliwości bezpośredniego kontaktowania się ze sobą – wyjaśnił. – Nawet, jeśli zmiana nocna opuszcza schronisko, to zmiana dzienna przychodzi dopiero piętnaście minut po wyjściu zmiany nocnej. A więc jest pełna izolacja pomiędzy zespołami – dodał.

W schronisku, jak podał Strzelczyk, pracuje dziewięciu opiekunów zwierząt, trzech lekarzy weterynarii oraz troje pracowników biura przyjęć i adopcji zwierząt. – I taką liczbę zapewniamy codziennie – zapewnił.

Nadal można adoptować podopiecznych „Palucha”

Dyrektor schroniska podkreślił także, że adopcje psów i kotów nadal się odbywają. – Choć nie możemy już realizować spacerów przedadopcyjnych, nie możemy też pozwolić sobie na zapoznawanie się zwierząt z osobami, które zamierzają je adoptować – zaznaczył.

Strzelczyk zaprasza wszystkich zainteresowanych adopcją na stronę internetową Schroniska na Paluchu. – Przy każdym zwierzęciu są numery telefonów do wolontariusza lub opiekuna zwierząt – podał. Jak wyjaśnił, jeśli ktoś podejmie już decyzję, że chce adoptować zwierzaka, proszony jest o wysłanie mailem kwestionariusza adopcyjnego do pracownika biura przyjęć i adopcji zwierząt.

Następnie, po omówieniu telefonicznym wszelkich szczegółów, pracownicy umówią się z osobą adoptującą na konkretną godzinę przed schroniskiem. – Poprzez furtkę dostaje do podpisu umowę adopcyjną wraz z dokumentami zwierzęcia, a od opiekuna zwierząt dostaje zwierzaka, którego adoptuje – stwierdził Strzelczyk.

Większa odpowiedzialność opiekunów

Pytany, czy od wybuchu epidemii, do schroniska przyjmowane są nowe zwierzęta. – Od około dziesięciu dni mamy mniejszy napływ zwierząt do schroniska. I to nas bardzo cieszy – powiedział. W jego opinii świadczy to o wzroście odpowiedzialności i troski o zwierzaki.

Jeszcze 10 dni temu mieliśmy ponad 470 zwierząt, dzisiaj w samym schronisku jest 390 psów, 21 kotów, a 80 zwierząt jest w domu tymczasowym u wolontariuszy – wyliczył Strzelczyk. Przypomniał też, że 4 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt, jednak w tym roku, w związku z koronawirusem, wszystkie wydarzenia, które były zaplanowane, zostały odwołane.

Na czas epidemii placówka wstrzymała przyjmowanie używanych darów. Z kolei osoby, które chcą wesprzeć schronisko – kocami, karmą weterynaryjną dla zwierząt, karmą mokrą dla kotów – mogą zamówić produkty w sklepie internetowym z dostawą bezpośrednio na adres ul. Paluch 2, 02-147 Warszawa.

Czytaj też:

Koronawirus a zwierzęta domowe. Weterynarze uspokajają

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone