SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Saryusz-Wolski kandydatem na stanowisko szefa RE? „Absolutnie nie ma takiego tematu”

fot. Rock Cohen/flickr CC-BY-SA 2.0

– Absolutnie nie ma tematu Saryusza-Wolskiego i nie ma wysuwania przez PiS tej kandydatury na żadną funkcję, jeśli chodzi o struktury europejskie – mówił w RDC poseł Wojciech Skurkiewicz (PiS). Gośćmi „Sztuki dialogu” byli również Marcin Święcicki (PO), Marek Zagórski (PR Zjednoczona Prawica), Emil Sawicki (PSL) i Mateusz Sabat (.Nowoczesna).

Jacek Saryusz-Wolski byłby lepszym kandydatem na stanowisko szefa Rady Europejskiej od Donalda Tuska – uważają politycy PiS, m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz szef MSZ Witold Waszczykowski. PO domaga się wyjaśnień w sprawie kandydatury na szefa RE od premier Beaty Szydło.

„Saryusz-Wolski lepszym kandydatem od Tuska”

W poniedziałek brytyjski dziennik „Financial Times” poinformował, że premier Beata Szydło sonduje inne kraje UE w sprawie możliwości zastąpienia Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej przez europosła PO Jacka Saryusz-Wolskiego. Gazeta powołała się na dwóch europejskich dyplomatów zbliżonych do rozmów. Według źródeł PAP zbliżonych do polskich dyplomatów zaangażowanych w rozmowy nt. kandydata na stanowisko szefa RE, kandydatura Donalda Tuska jest nie do zaakceptowania „pod żadnym warunkiem”, natomiast jedną z opcji i ciekawą alternatywą dla niej jest Saryusz-Wolski.

Szef MSZ Witold Waszczykowski, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, a także wicepremier Jarosław Gowin ocenili w środę, że kandydatura Saryusz-Wolskiego na szefa Rady Europejskiego byłaby lepsza od kandydatury Donalda Tuska. Nie potwierdzili jednak, że rząd Beaty Szydło rozważa poparcie ewentualnej kandydatury Saryusz-Wolskiego. Jacek Saryusz-Wolski nie zabrał dotychczas głosu w sprawie swojej ewentualnej kandydatury.

„Nie ma rozmów od przejściu do PR”

Gdyby było coś na rzeczy w tym, że Saryusz-Wolski jest kandydatem na zajęcie stanowiska Donalda Tuska, to jego przechodzenie do PR jest kompletnie nierozsądne i niepotrzebne – komentował w RDC Marek Zagórski (PR Zjednoczona Prawica). – Nie było i nie ma rozmów na temat przejścia Saryusz-Wolskiego do Polski Razem – dodał.

„Nie ma szans na to stanowisko”

Zdaniem Marcina Święcickiego (PO) to, że Saryusz-Wolski do tej pory nie zaprzeczył tym doniesieniom, może oznaczać, że „coś jest na rzeczy”. – Ale nie ma na to stanowisko żadnych szans. Zawsze zajmowali je prezydenci bądź premierzy – komentował polityk. Dodał, że wysunięcie takiego kandydata przez PiS w ostatniej chwili nie ma szans na powodzenie, ale może spowodować zamieszania wokół kandydatury Donalda Tuska. – Głównym celem polityki PiS-u jest usunięcie Polaka z europejskiego stanowiska – ocenił.

„Absolutnie nie ma takich rozmów”

Od dwóch dni komentujemy tę sprawę, której de facto nie ma – stwierdził Wojciech Skurkiewicz (PiS). Jak przypomniał, to brytyjski dziennik opublikował taką informację, a polscy komentatorzy „cały czas gonią króliczka”. – Absolutnie nie ma tematu Saryusza-Wolskiego, nie ma wysuwania przez PiS tej kandydatury na żadną funkcję, jeśli chodzi o struktury europejskie. Nikt nie prowadzi takich rozmów – deklarował poseł.

„Wirtualna kandydatura”

Mateusz Sabat (.Nowoczesna) ocenił, że  „to absolutnie wirtualna kandydatura”. – Saryusz-Wolski nie ma żadnych szans na to stanowisko. Trzeba mieć na nie konkretne predyspozycje i dorobek. Być może, jeśli chodzi o intelekt i doświadczenie  w strukturach unijnych pasowałby formatem, ale to jest też kwestia poparcia i znajomości szefów rządów innych krajów – analizował. Dodał, że takie poparcie – z wyjątkiem polskiego rządu – ma Donald Tusk.

„PiS ma problem”

PiS ma ogromny problem. Obywatele i wyborcy PiS-u chcieliby, aby w Unii Europejskiej został poparty Polak – skomentował Emil Sawicki (PSL). – Nie wiemy, czy te spekulacje są prawdziwe, czy nie, ale być może PiS chciałby mieć swojego kandydata, żeby zaspokoić te oczekiwania Polaków – mówił gość audycji.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone