SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Marszałek ogłasza nabór na dostawę środków ochrony osobistej

Koronawirus w Polsce/fot. PAP/Andrzej Grygiel

Samorząd województwa mazowieckiego zachęca do składania ofert przedsiębiorstwa, które mogą wyprodukować dla szpitali m.in. środki ochronne oraz środki do dezynfekcji. Dostępne w lecznicach zapasy kurczą się w zatrważającym tempie – zaznaczył marszałek województwa Adam Struzik. O inicjatywie poinformowano na stronie Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego.

Jak podkreślono, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa władze regionu przeznaczyły 10,5 mln zł z rezerwy kryzysowej na zakup niezbędnego sprzętu i środków ochrony osobistej. Dodatkowo na doposażenie mazowieckich placówek uruchomiony został także projekt unijny na 150 mln zł i to w jego ramach prowadzony będzie nabór na dostawę wyrobów medycznych.

Zapotrzebowanie szpitali

Kierowaliśmy pytania do wszystkich szpitali, które są partnerami tego projektu, te szpitale zgłaszały nam swoje zapotrzebowania. Praktycznie wszystkie placówki zwracały uwagę na to, że brakuje albo brakować im będzie środków ochrony osobistej – podkreśliła rzeczniczka urzędu Marta Milewska.

­- To jest bardzo trudny czas dla nas wszystkich – szpitali, pacjentów, mieszkańców, ale także przedsiębiorców. Dlatego tak ważne jest realizowanie działań, które choć w jakimś stopniu wpłyną na aktywizację małych producentów czy dostawców – zaznaczył marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Jak wskazywał, zakażeń jest coraz więcej, a „dostępne w szpitalach środki kurczą się w zatrważającym tempie”. – Stąd decyzja o przeznaczeniu pieniędzy z naszego budżetu na zakup niezbędnego wyposażenia i zaproszeniu przedsiębiorców do składania swoich ofert – dodał.

Sprzęt w drodze

Zgodnie z danymi przekazanymi przez urząd marszałkowski dla szpitali kupiono już m.in. ponad 50 respiratorów, a także 42 tys. masek ochronnych, blisko 9 tys. kombinezonów ochronnych oraz 1,9 tys. okularów ochronnych.

„Aby kontynuować zakupy, od dziś (26 marca – red.) samorząd województwa zachęca także w szczególności polskich przedsiębiorców do składania ofert na dostawę materiałów, środków i wyrobów medycznych związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19” – czytamy na stronie urzędu.

Oferty należy przesyłać na specjalny adres e-mail. Zaproszone do ich składania są przedsiębiorstwa, które dystrybuują oraz produkują lub mogą w krótkim czasie zacząć produkować takie produkty jak rękawiczki jednorazowe, maski FFP3, fartuchy, gogle, środki i urządzenia do dezynfekcji, a także inne wyroby medyczne.

Czytaj też:

Władze Mazowsza: kolejne 4 mln zł na walkę z koronawirusem

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone