SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ładowanie elektrycznych aut na Mazowszu. Gdzie znaleźć stacje?

fot. Pixabay

Liczba samochodów elektrycznych w Polsce powoli rośnie. Niebawem będzie ich 5 tysięcy. W Warszawie zaczynają „rozpychać się łokciami” na buspasach. kierowcy mogą korzystać z wielu możliwości ładowania w samym mieście. Jak wygląda sytuacja w regionie? Czy na stacjach paliwowych można ładować także elektryczne pojazdy?

Przybywa stacji, aplikacji, wskazówek dla kierowców. Można wciąż korzystać ze stacji darmowych, choć ich liczba raczej nie będzie się powiększać. Ładowanie auta to usługa, która ma przynosić operatorowi zyski. Inaczej jest, jeśli ładujemy auto w nocy, z własnego gniazdka. W tym przypadku energia powinna być tania. Samochód można wtedy ładować korzystając z nocnej doliny zapotrzebowania na prąd. Zyskuje kierowca i system elektroenergetyczny.

Zgodnie z planem

Co jeśli nie mamy możliwości ładowania auta w domu, w pracy lub często jeździmy w trasę? Miasta realizują sukcesywnie obowiązki wynikające z ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Głównymi ośrodkami na Mazowszu, w których biznes i lokalne władze postawiły na elektromobilność są Siedlce i Płock. W Siedlcach w budowę infrastruktury do ładowania włączyła się PGE, w Płocku – Orlen. Od niedawna szybką stację Supercharger Tesli ma Radom. Nad strategiami rozwoju elektromobilności pracują m.in. Łomianki, Płońsk i Mińsk Mazowiecki. Zatem mamy pewność, że stacji będzie przybywać.

Szybkie ładowanie

Już dziś wyjeżdżając z Warszawy w niemal dowolnym kierunku po maksymalnie godzinie jazdy natrafimy na miejsce do ładowania. Nie zawsze pozwoli ono kierowcy szybko naładować baterię. Wszystko zależy od mocy zainstalowanego urządzenia oraz pokładowej ładowarki, w którą wyposażono auto. Zaplanować trasę możemy z mapami Google, serwisem plugshare.com lub z mapą Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych.

Stacje benzynowe się zmieniają

Koncerny paliwowe także montują na swoich stacjach urządzenia do ładowania. Na niektórych stacjach Lotos i Orlen już teraz można ładować e-auta. Orlen na razie nie pobiera za to opłat. Lotos inkasuje za sesję ładowania, a nie za pobraną ilość energii lub minuty spędzone przy ładowarce.

Jeśli chcemy naładować auto na stacji Orlen powinniśmy pobrać aplikację mobilną Orlen Charge. Dzięki niej można znaleźć najbliższe urządzenie i sprawdzić jakie złącza są dostępne. Dzięki aplikacji rozpoczniemy ładowanie i skontrolujemy cały proces.

Licznik elektromobilności

Dziś do polskich spółek paliwowych należy ponad 50 stacji ładowania z ponad 500 publicznie dostępnych urządzeń. Do końca 2020 roku powinno być w Polsce 6400 publicznych punktów ładowania – 6000 wolnych (AC) i 400 szybkich (DC).

Posłuchaj:

Szybkie wózki: otwieranie miasta dla pieszych oraz W Series Esports League

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone