SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Kluby fitness, siłownie i baseny od soboty. „Najtrudniejsze przed nami”

Siłownia/fot. Pixabay

Od soboty pływalnie i sauny będą mogły ponownie zacząć funkcjonować, jednak wiele ze stołecznych obiektów zostanie otwartych w późniejszym terminie. Baseny są przygotowywane zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa. Swoje drzwi otworzą także siłownie i kluby fitness.

W ramach czwartego etapu odmrażania gospodarki już od jutra będziemy mogli korzystać z niektórych obiektów sportowych. Siłownie, kluby fitness oraz pływalnie będą musiały przygotować się do obsługi klientów w specjalnych warunkach. – Mamy przed sobą najgorszy czas – mówił w audycji „Jest sprawa” Tomasz Napiórkowski, prezes Polskiej Federacji Fitness. – Branża po pierwsze straciła sezon styczeń-luty-marzec, więc moment w którym kluby nabierają takiej poduszki finansowej przepadł. A teraz otwieramy się w najgorszym możliwym dla branży okresie, czyli na wakacje – tłumaczył.

Napiórkowski dodał także, że dużym problemem będą wytyczne wprowadzone przez sanepid. – Pracownicy klubów fitness będą musieli regularnie dezynfekować stanowiska pracy i zachowywać bezpieczny dystans – wyjaśniał. – Branża obawia się także, że przez wytyczne nie będzie mogła przyjąć tej ilości osób, która będzie chciała z klubów skorzystać. Myślę, że baseny i większe aquaparki będą borykać się z podobnym problemem – dodał.

Epidemia koronawirusa mocno dała się we znaki wszystkim sportowcom – dodał dr Paweł Słomiński, Prezes Polskiego Związku Pływackiego. – W sensie sportu wyczynowego jest to dramat dla polskiego pływania i nie tylko, bo ta sytuacja z tego co obserwuję na podstawie materiałów Europejskiej Ligi Pływania dotyczy wszystkich krajów Europy. Pływalnie w zasadzie się zatrzymały – mówił.

Otwarte pływalnie w stolicy

Pływalnia należąca do Białołęckiego Ośrodka Sportu zostanie otwarta już w poniedziałek 8 czerwca. Reprezentująca ośrodek Klaudia Perchel powiedziała, że basen ma 6 torów, z czego z jednego toru będą mogły korzystać jednocześnie najwyżej 4 osoby. – Obiekt będzie dezynfekowany co drugą przerwę udostępnienia. Z pryszniców będą mogły korzystać 24 osoby jednocześnie. Ubierając się po kąpieli należy ponownie założyć osłonę ust i nosa w przebieralni – wskazała.

Tomasz Sobolewski z Parku Wodnego Warszawianka przekazał, że pływalnia będzie dostępna od 13 czerwca. – Codziennie sprawdzamy, jakie są aktualne wytyczne dla pływalni ze strony Sanepidu, a te się dość dynamicznie zmieniają. Na razie przygotowujemy się na to, że równocześnie na jednym torze będą mogły przebywać 4 osoby, może się ten limit zwiększy. 13 czerwca udostępnimy wszystkie nasze baseny, czekamy na wyniki badań wody, oczywiście opublikujemy je na naszej stronie internetowej – zapewnił. Jak dodał, na pływalnię będzie wpuszczane jednocześnie do 150 – przed epidemią było ich 400. Rezerwacje torów nie są przewidywane. Sauny poniżej 60 stopni będą wyłączone z użytku, będą zaś działały te o większej temperaturze. – Nie będziemy tam przeprowadzali dezynfekcji, ponieważ w wysokiej temperaturze wirus wymiera – zaznaczył Sobolewski.

Karol Adamaszek ze Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa przekazał, że pierwsze pływalnie, które należą do nich będą otwierane od połowy czerwca. – W pierwszej kolejności najprawdopodobniej uda się nam otworzyć pływalnię w Ośrodku Polonia przy ul. Konwiktorskiej, potem tę w Ośrodku Rozbrat, a następnie pływalnie w Ośrodkach: Inflancka, Grzybowska i Namysłowska. Sauny w Ośrodkach Solec i Rozbrat będą działać od 6 czerwca. W pozostałych Ośrodkach SCS AW (Inflancka i Namysłowska) zostaną najprawdopodobniej uruchomione równolegle z pływalniami. Nasze pływalnie podczas zamknięcia przeszły niewielkie remonty, konserwacje i przeglądy zwykle wykonywane w wakacje. Ponadto m.in. przeprowadziliśmy ostateczne mycie i dezynfekowanie niecek basenowych – wymienił.

Baseny otwarte poczekają

W sprawie pływalni zewnętrznych wskazał, że wszystko zależy od decyzji organów państwa, jednak niezależnie od nich przygotowują się na otwarcie od 1 lipca Parku Wodnego Moczydło i basenów letnich w Ośrodku Inflancka. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, że miasto, pomimo krótkiego czasu, robi wszystko, by jak najprędzej otworzyć stołeczne pływalnie. – Zdajemy sobie sprawę, że wielu mieszkańców czeka na ten moment. Musimy jednak zachowywać się odpowiedzialnie. Proces już trwa, ale bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze, dlatego pływalnie zostaną otwarte, kiedy będziemy mieć pewność, że jest to bezpieczne – zaznaczył.

Zasady korzystania z basenów

Według wytycznych wydanych przez Ministerstwo Rozwoju właściciele pływalni i saun zobowiązani są zapewnić 2 m odległości klientów od kasy, dezynfekować kluczyk/bransoletkę i szafkę po każdym kliencie, usunąć krzesła i ławki w poczekalniach, regularnie dezynfekować powierzchnie wspólne i zapewnić pracownikom środki ochrony osobistej. Ponadto liczba osób jednoczasowo korzystających z obiektu nie może przekraczać 50 proc. maksymalnego obciążenia, jednocześnie nie może być to więcej niż 150 osób, należy umieścić informację o maksymalnej liczbie użytkowników przy wejściu do obiektu oraz jednocześnie z jednego toru mogą korzystać najwyżej cztery osoby.

Posłuchaj całej audycji: Jest sprawa: Do kina w maseczce, na trening z dystansem. 4. etap odmrażania gospodarki

Czytaj też: Do części małych kin pójdziemy od soboty. Multipleksy muszą poczekać

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone