SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Rzeźba upamiętniająca Leszka Kołakowskiego w centrum Radomia

radom.pl

W centrum Radomia stanęła rzeźba upamiętniająca Leszka Kołakowskiego – honorowego obywatela tego miasta. Mieszkańcy uhonorowali w ten sposób urodzonego w ich mieście filozofa, który zmarł siedem lat temu w Oxfordzie.

Rzeźba przedstawia profesora siedzącego przy stoliku kawiarnianym. Obok znajduje się dodatkowe miejsce dla osoby, która może się przysiąść, np. by zrobić sobie pamiątkową fotografię.

Pomysł upamiętnienia Leszka Kołakowskiego pojawił się w Radomiu kilka lat temu. Bez powodzenia był zgłaszany jako jeden z projektów do realizacji w ramach tzw. budżetu obywatelskiego. W końcu jego realizacji zdecydowały władze miasta. Autorem rzeźby jest Karol Badyna, który wygrał ogłoszony przez miasto konkurs na projekt i wykonanie pracy.

Jeden z najwybitniejszych filozofów

Leszek Kołakowski – jeden z najwybitniejszych polskich filozofów, publicysta, prozaik, autor satyr i bajek – urodził się 23 października 1927 roku w Radomiu. Zmarł 17 lipca 2009 w Oxfordzie, w wieku 82 lat.

„Duchowy mistrz liberalnej inteligencji”, jak powiedział o nim ks. Józef Tischner, zaczynał przygodę z filozofią jako zdeklarowany marksista, na początku lat 60. zaczął jednak od tej doktryny odchodzić; z PZPR usunięty został w 1966 roku. Dwa lata później, gdy komunistyczne władze Polski odebrały mu prawo do publikacji, zdecydował się na emigrację.

Potem poglądy Kołakowskiego zaczęły ewoluować stopniowo w kierunku szeroko rozumianej myśli chrześcijańskiej. Wydał ponad 400 prac, w tym ok. 30 książek. Najbardziej znana z nich to trzytomowa praca pt. „Główne nurty marksizmu. Powstanie, rozwój, rozkład”, którą napisał w latach 1968-1976. Inną bardzo ważną książką Kołakowskiego była „Obecność mitu” z 1972 r.

Honorowy obywatel

W 1994 roku profesor otrzymał tytuł honorowego obywatela Radomia. Po raz ostatni Kołakowski odwiedził Radom w październiku 2007 r. Miasto zorganizowało dla niego wielką fetę z okazji 80. urodzin. Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Kołakowski odebrał medal „Bene Merenti – Civitas Radomiensis” („Dobrze Zasłużonemu – Społeczeństwo Radomia”) oraz honorowe członkostwo w Radomskim Towarzystwie Naukowym.

Na ścianie kamienicy przy ul. Niedziałkowskiego, gdzie mieszkał filozof, znajduje się upamiętniająca ten fakt tablica. W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu znajduje się „Gabinet Profesora Leszka Kołakowskiego”, czyli stała wystawa, na której są pamiątki po profesorze przekazane przez jego rodzinę.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone