SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Rzekuń. Największa tężnia na północy Mazowsza uruchomiona

Zdjęcie ilustracyjne/fot. Wikimedia Commons

Pierwsza w Rzekuniu i największa na północnym Mazowszu tężnia solankowa uruchomiona. Korzystać może z niej jednocześnie 200 osób, za czego połowa na siedząco. Inhalować się można od samego rana do wieczora. Wstęp na obiekt jest darmowy.

To obiekt uzdrowiskowy, zwłaszcza dla osób, które mają problemy także po covidzie – mówi wójt Rzekunia, Bartosz Podolak. – Takim walorem jest to, że w naszej tężni, jak się wchodzi do środka, to w całej przestrzeni odbywają się inhalacje. Nie trzeba stać zaraz pod samym elementem tężni, można trochę dalej, ponieważ to przestrzeń zamknięta, zabudowa z czterech stron – tłumaczy.

Chodziło nam o to, żeby dzieci, które korzystają z atrakcji typu ścianka, przytulanka, czy wir wodny, czy główny telefon, żeby też się inhalowały, bo wiadomo, że jodowanie organizmu jest bardzo ważne. Dwie godziny w tężni to tyle co trzy dni nad morzem – dodaje Podolak.

Sprowadzaliśmy specjalnie z Ukrainy gałązki śliwy – mówi wójt. – Są tak bardzo gęsto, jedna przy drugiej poukładane, solanka powoli po nich ścieka. Osoby, który będą w tężni, dopiero po jakimś czasie, 5-10 minutach oddychania, będą czuły właśnie zapach solankowy. To jest jak powiew świeżej bryzy nad morzem – wyjaśnia.

Tężnia ma ponad 4,5 metra wysokości i ponad 60 metrów długości.

Czytaj też: Spływy kajakowe na Mazowszu. O czym musimy pamiętać? 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone