SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Liwiec przejdzie konserwację. Na czym będą polegać prace?

fot. Nowotka/Wikimedia Commons

Rzeka Liwiec przejdzie konserwację. Spółka Wody Polskie planuje w tym roku prace na 20-kilometrowym odcinku, od Olszanki po Purzec.

To polega na mechanicznym koszeniu porostów ze skarp, poboczy rzeki, na ręcznym wykoszeniu gęstych traw, czyli wszystko, co jest związane z korytem rzeki, jak również te rzeczy, które znajdują się na obwałowaniach rzeki – mówi rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie Jarosław Kowalczyk.

Dzięki temu przepływ będzie odbywał się bez zakłóceń.

One będą usuwane tak, żeby ta woda mogła swobodnie nam odpływać. Retencja korytowa działa w dwie strony. W zimie czy na wiosnę, jeżeli są roztopy, to ta woda musi w sposób naturalny i szybki odpływać. Natomiast w lecie ona musi tutaj być zatrzymywana – tłumaczy.

Na podobne prace liczy gmina Mokobody, gdzie ze względu na wysoki stan Liwiec obecnie wylewa.

Ja nie mówię o całości, ja nie mówię o regulacji. Ja tylko mówię, że w tych miejscach, gdzie naniesiony jest jakiś muł czy piasek, gdzie jest dość płytko, żeby trochę pogłębić. I wtedy woda będzie miała swobodny przepływ, bo rzeczywiście w jednym miejscu jest głęboko, a w drugim miejscu jest płytko – mówi wójt Iwona Księżopolska.

Na takie prace na razie Wody Polskie nie zabezpieczały funduszy.

Tymczasem konserwacja Liwca w tym roku odbędzie się prawdopodobnie jesienią – musi na nią wyrazić zgodę Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, po uwzględnieniu między innymi okresu wylęgu ptaków.

Czytaj też:

 Siedlce. Alarm powodziowy na terenie gminy Mokobody. Liwiec wylał na okoliczne pola

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone