SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ratusz zwrócił się do premiera ws. przepisów dotyczących cmentarzy

fot. PAP/Mateusz Marek

Przedświąteczny czas to także okres odwiedzin grobów najbliższych. Zwróciliśmy się z pismem do premiera Mateusza Morawieckiego o interpretację przepisów w tej sprawie, do tego czasu miejskie cmentarze są otwarte – poinformowała rzeczniczka warszawskiego ratusza Karolina Gałecka.

Zarządcy niektórych cmentarzy, np. Powązek oraz Cmentarza Bródnowskiego, zdecydowali o ich zamknięciu dla osób odwiedzających groby. Rzecznik ratusza, Karolina Gałecka, informuje, że władze miasta zwróciły się z prośbą o interpretację przepisów dotyczących dostępności cmentarzy dla odwiedzających w dobie epidemii koronawirusa.

Powodem tej decyzji było rozporządzenie premiera Mateusza Morawieckiego z 31 marca, które wprowadziło m.in. zakaz korzystania z pełniących funkcje publiczne i pokrytych roślinnością terenów zieleni. Wg ustawy o ochronie przyrody z 2004 r. do takich terenów należą również cmentarze.

Przedświąteczny czas, to także okres porządków i odwiedzin grobów Naszych najbliższych. Zwróciliśmy się z pismem do Pana Premiera o interpretację przepisów, do tego czasu miejskie cmentarze są otwarte. @MorawieckiM” – napisała w niedzielę na Twitterze rzeczniczka miasta Karolina Gałecka.

Uroczystości pogrzebowe do pięciu osób

W rozmowie z rzeczniczka ratusza przypomniała, że pochówki zmarłych odbywają się bez zmian, z zachowaniem obowiązujących obecnie ograniczeń sanitarnych. Oznacza to, że w pogrzebie może uczestniczyć nie więcej niż pięć osób – oprócz osób sprawujących kult religijny lub zatrudnionych przez zakład pogrzebowy.

W związku z epidemią koronawirusa do 11 kwietnia włącznie nie można swobodnie przemieszczać się poza celami bytowymi, zdrowotnymi oraz zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy dojazdu do pracy, wolontariatu oraz załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Ponadto w środkach transportu publicznego zajęta może być tylko połowa miejsc siedzących. Obowiązuje też całkowity zakaz zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Za wyjątkiem rodzin po ulicach można przemieszczać się jedynie w grupie do dwóch osób.

Kara, która może być nałożona na osoby, które nie przestrzegają ograniczeń dotyczących przemieszczania się czy organizacji zgromadzeń, może wynosić nawet 30 tys. zł.

Czytaj też:

Schronisko „Na Paluchu” zamknięte, ale adopcja zwierząt nadal możliwa

Niedziela Palmowa podczas epidemii. Ograniczony udział wiernych, Episkopat zachęca do modlitwy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone