SŁUCHAJ ONLINE
MENU

MZ: Jeden szpital tymczasowy na województwo. Mazowsze wyjątkiem

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz/fot. PAP/Leszek Szymański

W maju powoli będą wygaszane kolejne szpitale tymczasowe. Chcemy, aby na każde województwo, prawdopodobnie poza Mazowszem, przypadał jeden szpital tymczasowy – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

ZOBACZ MAPĘ PUNKTÓW SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19 NA MAZOWSZU

Podczas briefingu pod resortem zdrowia Andrusiewicz mówił o coraz mniejszym obłożeniu łózek covidowych. – Tylko w ciągu ostatniego tygodnia zmniejszyliśmy bazę łóżkową o ponad 7 tysięcy – poinformował. – W tej chwili mówimy o poziomie łóżek covidowych w okolicach 28,5 tys. i ta liczba nadal będzie spadać – dodał.

Hospitalizowanych na COVID-19 ubywa

W tym tygodniu chcielibyśmy osiągnąć poziom 25 tys. łóżek dla pacjentów covidowych, ale na pewno będziemy ten poziom łóżek covidowych nadal zmniejszyć, bo w tej chwili obłożenie łóżek sumarycznie to jest 11 tys. pacjentów” – podkreślił i dodał, że „z dnia na dzień te spadki, w zakresie pacjentów na łóżkach covidowych, następują.

Jak przekazał rzecznik resortu zdrowia, „w maju powoli będą wygaszane kolejne szpitale tymczasowe”. – Chcemy, aby na każde województwo, prawdopodobnie poza Mazowszem, przypadał jeden szpital tymczasowy – dodał. – Nie potrzeba nam w tej chwili tak dużej bazy łóżkowej dla pacjentów covidowych. Lekarze są potrzebni w innych specjalizacjach, przy innych chorobach. Mamy odmrożone zabiegi planowe. Chcielibyśmy, żeby te zabiegi planowe były jak najszerzej realizowane, stąd też – podkreślam – ten spadek bazy łóżkowej nadal będzie postępował – podkreślił Wojciech Andrusiewicz.

Obecnie na Mazowszu działa siedem szpitali tymczasowych przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 – trzy w Warszawie oraz cztery w pozostałej części regionu, tj. w Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce i Płocku. Do tej pory w stan pasywny przeszła jedna tymczasowa placówka w województwie – na warszawskim Okęciu. Wojewoda mazowiecki sugeruje również wygaszenie szpitala tymczasowego w Płocku.

Czytaj też:

COVID-19. Szczepienia preparatem Johnson & Johnson mogą się opóźnić

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone